PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 •  1. diskusné fórum slovenských folkloristov

  Ahoj  

  Zobraziť / Skryť tvoje informácie

  Na prispievanie do fóra musíte byť zaregistrovaný a prihlásený. Registrácia.

  Strany: [1]
  Autor Téma: Nositelia tradícií 2012 – očami ministra ZSSR
  Aďo

  Administrátor
  Príspevky: 6
  Permalink
  Aďo Fecko
  Príspevok Nositelia tradícií 2012 – očami ministra ZSSR
  na: 30.October, 2012, 18:36
  Odpovedaj

  <p data-ft=”{"type":1,"tn":"K"}”>Tak som si povedal, že by som si mohol dovoliť takú drobnú úvahu o Dedinských folklórnych skupinách a skončenej súťaže  Nositelia tradícií 2012.</p>
  <img class=”alignright size-medium wp-image-6184″ title=”3927_3175934497695_1707567702_n” src=”https://folklorista.sk/wp-content/uploads/2012/10/3927_3175934497695_1707567702_n-300×200.jpg” alt=”” width=”300″ height=”200″ />Folklórne skupiny, združujú priaznivcov folklóru, ktorý buď skončili svoju kariéru v súboroch, eventuálne, ktorý i napriek nepriazni veku, postáv, či nedostatku talentu, sluchu a hlasu, majú radi ľudové umenie ako také a neboja sa ísť s kožou na trh. Samozrejme pre nás, až na svetlé výnimky nie sú určené veľké pódiá Východnej a iných veľkých folklórnych festivalov, tak isto ani zahraničné vystúpenia, kde sú jazykové bariéry, ale úspešne okupujeme mobilné javiská hodových, oberačkových a podobných slávností, kde prezentujeme ľudovú slovesnosť, zvyky, hudbu i tanec, zo svojich regiónov v tej najčistejšej podobe.
  No, naše snaženie musí mať nejakú koncepciu, formu a úroveň, tak aby to bolo vôbec pozerateľné. A k tomuto by mala slúžiť táto súťaž.

  Už ju veľa rokov Národné osvetové centrum poriada pod názvom „Nositelia tradícií“, kde sa jednotlivé kolektívy snažia odprezentovať svoje dielka v tom najlepšom svetle a ktorá slúži okrem iného k tomu, aby úplný amatéri ako som trebárs ja získali informácie, ako a čo robiť, čo vylepšiť čo zmeniť. Samozrejme, pretože sme súťaživý a namyslený, všetci chceme vyhrať. Priznám sa okolo folklóru sa točím od roku 2006 teraz mám 47 rokov vážim cca 100kg mám slušné pandero a nikdy som nikde v žiadnom súbore nebol, netancoval, spieval maximálne na vandroch pri ohni, zo slovenčiny som mával pravidelne velice dostatočné známky, takže väčšieho folklórnického diletanta ako má Fsk Gbelan nemá určite nikto z ostatných skupín. Na podiv za tých pár rokov som to nejak zubami, ušami, nechtami udržal ve Gbeloch pohromadze a nač byť zbytečne skromný, néé, aj na dosť slušnej úrovni i ked nekerí neprajníci si to nemyslá. Sranda spočíva v tom, že prevažnú časť informácií, o tom ako a čo robiť, čerpám práve z Nositeľov tradícií. Nehovoriac o tom že na tejto akcii sa skutočne stretnú kamarádzi podobného razenia a nátury.

  Podmienky pre účasť sú jasné. Dielka nemajú presiahnuť 20 minut, kroje doplnky a rekvizity musia byť autentické, pásma musia byť o niečom na dedine, v nejakom čase. Vyzerá to jednoducho, ale vúbec to takové jednoduché neni.

  Zloženie skupiny je od malých detí po starečkú a starenky, co sotva chodzá. Teda okrem laureátov. Tam to odskáču špičkový hopsáči. Nikto nieje zo skupiny vytlačený, lebo neví spívat, tancovat či hrát. To pásmo musí byť napísané tak aby tam boli všetci, tak aby sme s tým mali úspech, pretože povedzme si pravdu, keby to nešuo , kde by nás volali vystupovat? Ročne robíme tak 20 vystúpení na Slovensku a Morave.
  Muzika. Vo vačšine si skupiny vystačia z harmonikou, nejakým ozembuchom ev. iným rytmickým nástrojom, typu varajka, škidéuka od hrnca a podobne. Dá to mnoho snaženia, aby sme postavili kapelu s viacerými nástrojmi. Naša kapelu tvoria dve trubky/absolventi ZUŠ Gbely/, basa a bicie /starý bigbíťáci/ a harmonika /náš vedúci/ a hrajú iba pre nás. Žiadny požičaný. Naši.
  Hopsáči. No moji drahý, skúste si to. Dedina má limitovaný počet obyvateľov, možno sú nadšenci z vedlajších dedín tak si chytráci skúste vyberať. Nechápem kde bere Raslavičan a Zamutovčan toľko parádnych tanečníkov. Šak obje dzedziny ked dajú dohromady tak majú ménej obyvatelú jak Gbely.
  Speváci, to je to samé, získate jeden ženský huas treba první, ostatné sa držá teho jedného, potom huasu prelecí cosik popred nos a urazenost sama odkráča a už sa vám to sype jak domeček z karet.
  Kroje. Nekedy mi pripadá že nikdo neví co to stojí. Ked nemáte za sebou obec, ktorá vás sponzoruje, ev šikovných ľudí, ktorý to zadara robia tak ste v prdeli a vaša žena, místo aby sa vjenovaua po nocách manželským povinnoscám, šije fiertochy a ešče í za to vynadajú, ked nejsú dobre. A já sa mosím starat o tých dvoch opičákú aj ked na to nemám to oné „genetické vybavení“

  A najhorší. Choreograf, rejža, scénarista, dramaturg, výberca pjesniček, personalista, tlmič rozbrojú, a co já vím jakú ešče funkciu to mám, jáj, výrobca rekvizit a najmladších členú skupiny.

  Väčšina členov FS na nás v Fsk pozerajú z vrchu. Viete, známy súbor nemusí dodržiavať regionálne zvyklosti. Môžu si tancovať pekné čapáše, verbunky, karičky, štrngotať ostrohami, čiže všetko elegantné a efektné. Namiesto v súkenných gaťách kde sa vám v lete pará oné aj z riťú a baby aviril je váš spojenec, nosá jakúsik imitáciu krojových gatí z elastickej látky a príslušenstvo im trčí jak baleťákom a tak majú obtahnuté zadky, že rozmýšlam eslik nejsú pod tým na ostro. Keby im to nekedy rupuo medzi nohama to by byuo. Nemusia sa namáhať s tým že májú mať aj nejaký príbeh. A hlavne vedie ich niekto, kto vie čo robí.

  Trochu som sa rozpísal naširoko, tak poďme teda k tým naším Nositeľom tradícií.
  Máme tri kolá, okresné, krajské a celoslovenské. Každé kolo hodnotí porota zložená z profesionálov z dlhoročnými skúsenosťami. Na seminároch sa zhodnotí co, kdo kde s kým a predpokladá sa že postúpi skupina ktorá spĺňa všetky podmienky na to aby postúpila. Sú nám okrem zásadných chýb vytknuté úplné drobnosti. Zlý účes, špatne daná mašla, pjesnička z iného regiónu, nedaj bože kraja a podobne. Podľa mojich skúseností, okresné kolo je najhoršie a semináre sú najkvalitnejšie. Dostaneme najviac informácií, čo je zle, čo sa dá čo vylepšiť. Na krajskom kole to už nie je také, možno preto že je nás viac a možno preto že treba hodnotiť rôzne kraje, no a na celoslovenskom kole to je úplná katastrófa. Zvlášť tento rok.
  Všetci vieme že sa nekonalo celoslovenské kolo na jar, ako malo, ale až teraz na jeseň a hlavne, nie dva dni, tak ako po iné roky, ale maratón od rána do rána. Moje deti sú otrnulé Samko má dva a Dorotka ešte nemá rok, od narodenia chodia s nami, ale Samko zalomil a na tri hodiny úplne vyčerpaný zaspal, takže prepásol aj vystúpenie, ale čo starenky? To už jaksi organizátorov nezaujímalo.
  Tak isto jedno teplé jedlo za celý deň a noc, nehnevajte sa, to tam nie je nejaký živnostník čo navarí niekoľko kotlov kapustnice? Však vďačne by sme zaplatili a mal by kšeft.
  Čo hodnotím kladne, je atmosféra, medzi folkloristami. V tom som sa nesklamal. Vôbec sme na seba nežiarlili, spoločne sme si zaspievali, niekedy sme ani nevedeli kde máme deti, Dorotku nám pravidelne kradli krásne krojované devy, takže to na čo som sa najviac tešil bolo splnené.

  No musím byť aj dosť kritický a zrejme si pohnevám skúsených folkloristov a starých harcovníkov. Gbelan určite nebol na poprednom mieste medzi skupinami, tá kvalita je skutočne poznať, ale ani sme sa myslím, dúfam nestratili. Teraz to poviem možno laicky a diletantsky.
  Robíme regionálny folklór a máme sa držať autentických zvykov, krojov, hudby a pod. v našej dedine, a okolí.
  Nehnevajte sa ale aby hudba laureáta prišla v oblekoch a špicatých topánkach to je prinajmenšom čudné. Keď chceli robit cigáňov, tak sa mohli po cigánsky obliecť a huby si natrít orechovú šťávú. Porota na seminári síce vytkla jednej z muzikantiek niektorej inej skupine účes, ale laureát bol in. Čo sa týka vystúpenia Raslavičana, bolo parádne. Skutočne excelentné. Ale nechápem čo tam medzi nami robili a prečo s nami vôbec súperia. To je ako keby si to rozdal FC Barcelóna z výberom Gbelských šenkových fotbalistú. A iba taká otázka. Ako to že Teraz Raslavičan a pred tromi rokmi Zamutovčan, mohli celé pásma robiť umelé tanečné choreografie? Ako to že celé pásma potiahnu vytrénovaný špičkový tanečníci všetci majú natrénované rovnaké pohyby. Kedysi na zábavách, opäť sa možno mýlim, netancovali všetci rovnako.A tý „nositelia tradícií“ sedia pri stole? Maximálne čosi zaspievajú a zastrielajú si zo šesťranovým poplašňákom. Vraj to nie je pravda, ale mne sa nepáči že kôli efektu používajú ostrohy. Viem že od 19 storočia to bol doplnok, ale však tam určite jazdecké kone nemali keď tak volky na oranie to áno. Ako to že i keď na východe majú omnoho väčšie možnosti tanečného prejavu, ako my v jednom pásme tancovali a spievali na motívy „V Hodoníne za vojáčka mňa vzali“ a „Pred muzikú verbung chasa stojí“, šak to sa učia aj deti v 5 triede na ZŠ, že to je Moravská ev. Záhorácka pesnička. Ja viem že na Morave sa spieva všetko, už síce troch horší vidzím, ale nie som úplne hluchý aby som nepočul že tie pesničky sú od nás, len rytmicky upravené. Ale určite sa mýlim a niekto fundovaný ma dobre sprdne.
  Nehnevajte sa. Boli ste perfektný, ale nemohli by ste chodiť súperiť zo seberovnými? Lúčnica, Sľuk a pod. Alebo to bude tak, že v roku 2006 Laureát Raslavičan, 2009 Laureát Zamutovčan, 2012 Laureát Raslavičan a 2015 Zase Zamutovčan? Však my všetci vieme že ste perfektný a že na vás nikto z nás nemá.

  Obávam sa že druhý hlavný účel, t.j. to aby sme sa dozvedeli čo máme zlepšovať a kde robíme konkrétne chyby, Nositelia tradícií 2012 určite nesplnili. Seminár bol katastrofálny, jak politikarčení v parlamence a ešče mňa aj Moja od tál vytahua, jak ze šenku aj z dzeckem na rukách. Tá haňba!!! A určiťe nás poto poomlúvali, lebo sme sa nemohli bránit.
  Ale ten hlavný účel, pre ktorý sme sa tam zišli, bol ten, že sme sa opäť stretli a trochu sa pobavili, určite áno.
  <p data-ft=”{"type":1,"tn":"K"}”>Ahojte kamarádzi</p>
  <p style=”text-align: right;” data-ft=”{"type":1,"tn":"K"}”><span style=”color: #993300;”><strong>Janek Kohút</strong></span>
  <strong>Ministr zachovávaňá kultúrních</strong>
  <strong>tradícii našich predkú</strong>
  <strong>Záhoráckej svojpomocní sobjestační republiky</strong></p>

  [embed][/embed]

  Strany: [1]

  Stránka bola vygenerovaná za 0.038 sekúnd.