PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 •  1. diskusné fórum slovenských folkloristov

  Ahoj  

  Zobraziť / Skryť tvoje informácie

  Na prispievanie do fóra musíte byť zaregistrovaný a prihlásený. Registrácia.

  Strany: [1]
  Autor Téma: Žeby stena pred javiskom? Alebo…
  Aďo

  Administrátor
  Príspevky: 6
  Permalink
  Aďo Fecko
  Príspevok Žeby stena pred javiskom? Alebo…
  na: 21.April, 2012, 21:31
  Odpovedaj

  Tento článok dnes venujem trošku kritike k nášmu folklóru. Na úvod len toľko, že je to môj názor na to čo by sa mohlo v budúcnosti zlepšiť.
  Ide leto a to je čas príjemné folklórne podujatia. Dá sa povedať, že je to taká sezóna festivalov či už tých veľkých, malých alebo len takých obyčajných čo bývajú na dedinách. Ďalšia podstatná vec, ktorú chcem na úvod ešte zdôrazniť, že každý jeden súbor či už je viac alebo menej známy obetuje svoj voľný čas odpracuje si driny tancovania, spievania a samozrejme svoju zanietenosť pre diváka. A týmto sa pomaličky dostávam k tomu o čom by som chcela z pohľadu či už z oka hľadiska alebo z oka diváka trošku okomentovať správanie sa . Nechcem sa hrať na „sudcu“ alebo niečo také len konečne trošku tolerantnosti a rešpektu by si vystupujúci na tom javisku aj zaslúžili nie? Určite nebudem klamať, keď poviem že naši diváci si úsilie iných nevážia. Samozrejme netvrdím, že všetci sú rovnakí. Ale čo mňa privádza trošku k takému zamysleniu je to, že prečo to tak je? Väzba javisko a divák to u nás nefunguje skoro nikde. Je strašne nepríjemné, keď sa idú tanečníci „zmordovať“ a polovica divákov sa rozpráva medzi sebou a zvesela nahlas sa smejú či iné… Uvediem jeden príklad. Boli sme so súborom vystupovať bolo to v jednej dedinke pri Galante. Bolo strašne horúco takže to bolo dosť fyzicky náročné. No šli sme do toho s veľkým potešením. No keď sme prišli na javisko to bolo veľmi smutné. Ľudia sedeli pri pive a jedle a zvesela sa rozprávala smiali a my sme boli bez povšimnutia. Bolo to absolútne arogantné. A toto si všímam aj na iných miestach. No toto skôr platí na vystúpenia pod holým nebom . Je to určite iné niekde v uzavretom priestore, kde je aspoň troška slušnosti a možno aj takej akej tolerancie alebo sa bátie toho, že niekto niekoho zahriakne a on sa bude hanbiť. A naozaj by trošku tej úcty nezaškodilo. Veď predsa každý sa natrápi s niečím či už na silu alebo pre tešenie ale vždy každý jeden čaká na uznanie aspoň tým správaním na tých festivaloch a na iných kultúrnych podujatiach. Veď predsa folklór si zaslúži aspoň chvíľu pozornosti a nie arogancie a posmeškov.
  Môj odkaz pre Vás je : tradície si zaslúžia našu pozornosť a našu toleranciu.

  [embed][/embed]

  Aďo

  Administrátor
  Príspevky: 6
  Permalink
  Aďo Fecko
  Príspevok Re: Žeby stena pred javiskom? Alebo…
  na: 22.April, 2012, 12:16
  Odpovedaj

  Niekedy na festivaloch je postavená aj zle dramaturgia a keď 15 súborov vystúpi s čardášom a divák 15krát vidí čardáš tak, neviem či ho to potom celkovo zaujíma…

  [embed][/embed]

  Nováčik
  Príspevky: 1
  Permalink
  Príspevok Re: Žeby stena pred javiskom? Alebo…
  na: 22.April, 2012, 18:26
  Odpovedaj

  to je tiež pravda Ado nooo myslím, že ked to robia odborníci tak to aj tak dopadne

  Strany: [1]

  Stránka bola vygenerovaná za 0.027 sekúnd.