PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Hedviga
 • ROŽŇAVA – Výroba modrotlače

  Kedy:
  21. november 2017 @ 17:00
  2017-11-21T17:00:00+01:00
  2017-11-21T17:30:00+01:00
  Kde:
  Dom tradičnej kultúry Gemera Rožňava
  Betliarska 77/8
  048 01 Rožňava
  Slovensko
  Vstupné:
  10€
  Kontakt:
  Mária Hlaváčová
  +421 915 884 135 
  Gemerské osvetové stredisko v Rožňave v rámci Zimného festivalu zvykov a obyčají Gemera ROK NA GEMERI pripravuje opäť zaujímavý workshop, v súčasnosti veľmi atraktívnej a vyhľadávanej textilnej techniky – výroby modrotlače, ktorý sa uskutoční dňa 21. novembra od 17.00 hodiny v Dome tradičnej kultúry Gemera. Modrotlač patrí dnes medzi jednu z najzachovalejších a najcennejších techník zdobenia látok. Nie je celkom jasné, či je modrotlač tradičný slovenský spôsob úpravy látky, ale existujú dôkazy z dávnej histórie, že sa u nás vyrábala. Modrotlač prenikla do ľudového odevu, vzory sa v jednotlivých regiónoch líšili a bola to veľmi obľúbená metóda, ktorá žiaľ takmer zanikla. V deväťdesiatych rokoch minulého storočia začal záujem o modrotlač výrazne klesať, a tak sa Stanislav Trnka, posledný výrobca modrotlače, musel prispôsobiť iným módnym trendom. Nevyšiel mu pokus urobiť z dielne múzeum modrotlače a tak pevne veril, že sa raz výroba modrotlače uplatní v jeho rodine. Uplatnila sa, venuje sa jej jeho vnuk – Peter Trnka v novovybudovanej dielni v Ivanke pri Dunaji. „Jedinečná príležitosť spoznať modrotlačovú výrobu, ako aj možnosť vyskúšať si ju naživo,  ako používať tradičné drevené formy, či následné farbenie za studena v modrom farbive – indigu, to všetko Vám ponúka Dom tradičnej kultúry Gemera a hosť Peter Trnka, významný pokračovateľ tradičnej modrotlačiarenskej výroby na Slovensku“ približuje zámer workshopu pre dospelých Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska. Záujemcovia o túto techniku budú mať možnosť vzhliadnuť aj výstavu modrotlače, ktorá bude sprístupnená v Dome tradičnej kultúry Gemera dňa 22. novembra 2017 počas folklórneho večera U nás taká obyčaj.   Nahlasovanie sa na workshop do 20.11. 2017 (počet záujemcov limitovaný).  Účastnícky poplatok: 10,-€

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.