PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • ROŽŇAVA – Šup ho s kožuchom cez plecia

  Kedy:
  14. máj 2018 @ 8:00 – 1. jún 2018 @ 18:00
  2018-05-14T08:00:00+02:00
  2018-06-01T18:00:00+02:00
  Kde:
  Gemerské osvetové stredisko, Betliarska 8, Rožňava,
  Betliarska 77/8
  048 01 Rožňava
  Slovensko
  Vstupné:
  Voľné
  Kontakt:
  Mgr. Mária Hlaváčová
  0915 884 135
  Šup ho s kožuchom cez plecia s Hraškou!
  Výstava kožených výrobkov v Dome tradičnej kultúry Gemera
  Gemerské osvetové stredisko pozýva v nasledujúcich dňoch všetkých záujemcov o tradičnú ľudovú kultúru na výstavu kožených výrobkov. V termíne od 14.5. do 1.6.2018 môžete nahliadnuť do sály Domu tradičnej kultúry Gemera (Betliarska 8, Rožňava) a dozvedieť sa viac o výstave, či samotnom remesle kožiarstve, garbiarstve.
  Autorka výstavy Petra Oravcová, etnologička z Revúcej, spracovala v priebehu minulého roka terénny výskum, počas ktorého zdokumentovala činnosť dvoch tradičných výrobcov zo stredného Gemera Rudolfa Kubeja a Dušana Petra. Títo dvaja remeselníci sa venujú spracovaniu kože a výrobe kožuškov, opaskov, tašiek, či iných kožených výrobkov. Výstupom tohto bádania je originálna výstava, ktorá v mesiaci máj hosťuje v Dome tradičnej kultúry Gemera.
  Koža a kožušina sú najstaršie suroviny na ochranu ľudského tela pred nepriazňou počasia. Kožuch slúžil nielen ako odev, ale aj na označenie príslušnosti v skupine, či regióne, ako ozdoba a bol aj  najcennejšou súčasťou ženskej výbavy – nevesta si musela naň zarobiť alebo ho zdedila.
  Na označenie výrobcov, ktorí sa zaoberajú spracovaním kožušín sa v nárečí a hovorom jazyku používa označenie kožušník. V minulosti to bol kušnier, blanár, grznár, granár, švač, fošník, kožiar, kožkár. Kedysi sa výrobcovia rozdeľovali na tých, ktorí len spracúvajú a šijú kožušinové výrobky, a tých ktorí len ozdobujú. Postupne sa tieto činnosti spojili u jedného remeselníka. Výstava prezentuje výrobky súčasných spracovateľov kože, ktorých je už na Slovensku málo, o to vzácnejšie sú ich poznatky a skúsenosti pre odborníkov. A verejnosť určite zaujmú precíznym spracovaním kvalitných kožených a kožušinových výrobkov.
  Výstava je prístupná v pracovných dňoch od 9.00 do 15.00, v inom čase po telefonickom dohovore na čísle 0915 884 135. Vstup je voľný.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.