PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • PRIEVIDZA – Zimné slávnosti Hornonitria

  Kedy:
  3. február 2018 @ 15:00 – 9. marec 2018 @ 20:00
  2018-02-03T15:00:00+01:00
  2018-03-09T20:00:00+01:00
  Kde:
  obce pravnianskej doliny
  971 01 Prievidza
  Slovensko
  Vstupné:
  Voľné
  Kontakt:
  Mgr. Bibiána Krpelanová
  046/512 18 15
  Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, OZ Hornonitrie, obce pravnianskej doliny a folklórna skupina Lubená z Poluvsia pripravili už tradičný cyklus podujatí venovaný ľudovej kultúre pod názvom Zimné slávnosti Hornonitria. Ich 15. ročník sa uskutoční vo fašiangovom i pôstnom období od 3. 2. do 9. 3. 2018. Návštevníci sa v rámci slávností môžu tešiť na všetky podujatia tak ako si na ne zvykli, v tomto roku však  pribudne aj jedna novinka – inscenované pásmo pašiových hier umiestnené do Kostola vo Chvojnici.
  Cieľom tohto ojedinelého projektu, ktorý spája do jedného celku sedem tematicky príbuzných podujatí, je nielen doplnenie ponuky kvalitnej kultúry pre obyvateľov a návštevníkov obcí pravnianskej doliny, ale i mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry, ako nášho cenného dedičstva po predkoch.
  Otvorenie Zimných slávností sa bude konať 3. 2. 2018 o 15:00 h v obradnej miestnosti Obecného úradu v Nitrianskom Pravne. Jeho súčasťou bude vernisáž výstavy autorských diel i zbierkových predmetov keramikára a zberateľa Rastislava Haronika. Ešte v ten istý deň sa v Dome kultúry v Pravenci o 18.00 h zídu na 27. Zimných slávnostiach folklóru folklórne kolektívy z hornej Nitry, aby opäť ožili fašiangové zvyky, prekáračky a piesne. Po hlavnom programe sa budú folkloristi i návštevníci môcť zabaviť pri ľudovej muzike a nebude chýbať súťaž fašiangových masiek.
  Počas ďalšieho víkendu, 11. 2. 2018 o 15:00 h bude nedeľné popoludnie v Nedožeroch-Brezanoch patriť deťom na podujatí Deň detského folklóru. V programoch plných veselých piesní a hier vystúpia detské folklórne súbory z obcí pravnianskej doliny a hosť – známy a úspešný detský folklórny súbor Kornička z Trenčína, finalista súťaže Zem spieva.
  Na významného folkloristu hornej Nitry si zaspomíname na Pamätnici Jozefa Strečanského 17. 2. 2018 o 15:00 h v Dome kultúry v Poluvsí. Súčasťou Pamätnice je i súťaž neprofesionálnych interpretov ľudovej piesne. Svojím spevom príde návštevníkov potešiť Ženská spevácka skupina folklórneho súboru Marína zo Zvolena a Seniorský folklórny súbor Burinka z Bratislavy.
  Súzvuky – tak znie názov podujatia, ktoré je venované speváckym skupinám spolkov Karpatských Nemcov, ktoré pôsobia na území pravnianskej doliny a ich hosťom. Toto podujatie sa uskutoční 24. 2. 2018 o 15:00 h v Dome kultúry v Malinovej.
  Predposledným podujatím Zimných slávností bude stretnutie Majstrov remeselníkov pravnianskej doliny v Dome kultúry v Kľačne 3. 3. 2018 o 15:00 h.
  Keďže záver Zimných slávností Hornonitria sa uskutoční už v pôstnom období, organizátori do neho doplnili ešte jedno podujatie, ktorým chcú rozšíriť nielen počet, ale i škálu prezentovaných ľudových zvykov. V piatok 9. 3. 2018 o 17:00 h v Kostole Povýšenia sv. Kríža vo Chvojnici budú môcť diváci zažiť inscenované hudobno-dramatické pásmo Pašiových hier a spevov, tak ako ich kedysi hrávali naši predkovia ako výraz ich hlbokej viery i vlastnej tvorivosti.
  Ponuka 15. ročníka Zimných slávností Hornonitria je mimoriadne bohatá a záleží už len na vás, či si nájdete voľný čas a navštívite tento jedinečný putovný sviatok ľudovej kultúry na hornej Nitre.
  Vstup na všetky  podujatia je voľný. Projekt sa koná pod záštitou starostov obcí pravnianskej doliny.
  Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.