PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ivica
 • KOŠICE – Veci čo sa dejú

  Kedy:
  27. október 2018 @ 18:00
  2018-10-27T18:00:00+02:00
  2018-10-27T18:30:00+02:00
  Kde:
  Divadlo Grand, Košice
  Masarykova 2
  040 01 Staré Mesto
  Slovensko
  Vstupné:
  v sieti Ticketportal
  Kontakt:
  Ďalší “Osmičkový rok” sa pomaly blíži do finále a zdá sa, že nám opäť “nadelil” zopár tráum, s ktorými naša krajina bude musieť vysporiadať. Niektoré traumy však v nás zostanú navždy. FS Hornád sa pozrel do minulosti, aby pripomenul niekoľko kľúčových momentov 20. storočia, ktoré poznačili osudy našich predkov a rodín.
  Za výberom témy stojí autor a choreograf muzikálu, Štefan Štec. „Každá rodina si so sebou nesie svoj vlastný príbeh 20. storočia. V mojom okolí sa mnohé rodiny museli vysporiadať s optáciou, teda s vysídľovaním, ktoré prišlo po 2.svetovej vojne. Optácia rozdelila príbuzných a namiesto sľubovanej černozeme často priniesla len utrpenie.“ Inšpiráciu Štefan Štec hľadal tradične v rusínskej kultúre, ktorá mu je najbližšia. Folklórny muzikál Veci čo sa dejú preto prinesie pôvabný rusínsky spevácky, hudobný, ale aj tanečný repertoár.
  Toto predstavenie je výnimočné nielen témou, ale aj svojou technickou výpravou, ktorá je na poli folklórnych súborov absolútne unikátna. Tento muzikál bol pre nás veľké sústo, ale myslím, že výsledok stojí za to. Nielen folkloristom má táto téma čo povedať “, dodáva šéf FS Hornád, Martin Bača.
  V hlavnej roli uvidíte speváčku Máriu Mamrillovú zo Stolyčnoho Dživok, ktorá sa predstaví ako Betka. „Príbeh Betky je príbehom mladej ženy, ktorá sa pokúša nájsť si miesto v živote, ale nakoniec skôr život hľadá miesto pre ňu. Snažila som sa s Betkou stotožniť ako to len šlo, musela v mojom veku prežívať naozaj ťažké chvíle, ale zvládala to famózne. Myslím, že sme si navzájom s touto rolou sadli“, dodáva Mária.
  Muzikál Veci čo sa dejú vznikol pri príležitosti 55. výročia Folklórneho súboru Hornád. „Jedna z vecí, ktorá mi pri tvorbe veľmi pomáhala, bol fakt, že mnohí naši členovia a členky v príbehu Betky spoznali príbehy členov vlastnej rodiny. Pýtali sa doma rodičov a na sálu prinášali svoje vlastné verzie Betkinho príbehu. Aj takto sa dajú spoznávať svoje korene“, uzatvára autor muzikálu, Štefan Štec.
  Folklórny muzikál Veci čo sa dejú uvedie Folklórny súbor Hornád na doskách Divadla Grand v Košiciach, 27.10.2018. Predstavenie je súčasťou projektu Osmičková jeseň Košického samosprávneho kraja.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.