PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • KALENDÁR PODUJATÍ

  
  

  Kam za folklórom?

  Tu nájdete naše tipy pre pekne strávené chvíle

  feb
  24
  Ne
  KOŠICE – Ňe jeden, ňe dva, aňi ňe tri… @ ŠD Košice
  feb 24 @ 14:30

  (Košice 3.12. 2018) Súbor Železiar oslavuje významné jubileum, na scéne je už 55 rokov. Počas svojej existencie vychoval už niekoľko generácií tanečníkov, hudobníkov, či spevákov.
  Vznik FS Železiar, sa datuje do roku 1964. Predchodcom súboru boli členovia súboru Mladý budovateľ, ktorí mali radi hudbu, spev a tanec a chceli využiť svoj voľný čas. V súbore sa vystriedalo niekoľko umeleckých vedúcich. Jeho prvým umeleckým vedúcim bol Imrich Macko  a od roku 1987 súbor úspešne vedie Vlado Urban.
  Súbor Železiar patrí medzi najlepšie a najznámejšie súbory na Slovensku, je známy špičkovou interpretáciou ľudových tancov a vynikajúcou ľudovou hudbou v spojení so ženskou speváckou skupinou. Jeho najväčším kladom je jeho interpretačná vyváženosť a rovnocennosť všetkých troch zložiek – hudobnej speváckej i tanečnej. Vo svojej scénickej práci reprezentuje ľudovú kultúru východoslovenských regiónov Abov, Spiš, Šariš a Zemplín.
  Za posledných 15 rokov uviedol 22 premiér. Slávnostný program pri príležitosti 55.výročia svojho vzniku sa uskutoční 24.2. 2019 v Štátnom divadle v Košiciach o 14:30 a 17:00. Program bude venovaný 55 rokom účinkovania na folklórnej scéne. V tomto roku však súbor vykročí zo zabehaných koľaji a pripraví na javisko folklór z regiónov na východe neznámy –  Považský a Kysucký folklór. Základ programu ostane v Above a v doteraz neinscenovaných tancoch a zvykoch zo Zemplína.
  Premiéru z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
  Kontakt:  Ing. Vladimír Urban, urban@zeleziar.sk