PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Z ďaleka my ideme, novinu Vám nesieme

  Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi v spolupráci s obcou Veľký Folkmar  pripravilo dňa 15. 12. 2018 v Kultúrnom dome scénický program o zvykoch, tradíciách a bohatstve predvianočných a vianočných zvykov na Spiši pod názvom „Z ďaleka my ideme“.
  Obec Veľký Folkmar sa môže pochváliť raritou, že v obci pracujú tri folklórne skupiny, ktoré sa v spomínanom programe predstavili spoločne s ďalšími 6 folklórnymi skupinami.
  V úvode programu všetkých návštevníkov privítala domáca folklórna skupina Folkmarčanka 2. Starosta Ing. Milan Grega privítal všetkých účinkujúcich a divákov, ktorých sa v sále zhromaždila necelá stovka.
  S predvianočnými zvykmi na Ondreja sa predstavila FSk Kluknavčanka a s Mikulášom folklórna skupina Kojšovan z Kojšova. Po týchto predvianočných zvykoch sme sa preniesli do najkrajších sviatkov roka štedrého dňa – Viliji. Folklórna skupina Folkmarčanka 2 pásmom „Štedrá večera“ oboznámila prítomných, čo všetko muselo byť na štedrovečernom stole, aby v Novom roku bola zdravá celá rodina a zabezpečila sa prosperita ako  v hospodárstve, tak aj v domácnosti.
  Po štedrej večeri už javisko patrilo vinšovníkom, koledníkom. Postupne sa na javisku vystriedali folklórne skupiny Harihovčan z Harichoviec, Slovinka zo Sloviniek, Borovničak z Vojkoviec, Folkmarčanka1, ktoré zaspievali a zavinšovali nespočetné množstvo vinšov a kolied. S programovým číslom Na mladzenki sa predstavila aj tretia domáca folklórna skupina  Matičiar a FSk Jadlovec z Margecian.
  Vianočnú atmosféru na záver umocnila koleda Tichá noc v podaní všetkých účinkujúcich.
  Zdroj: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.