PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Z náručia poznania

  Tak sa volá projekt, ktorý realizovalo tretí rok v mesiacoch september až december Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.
  Do projektu sa zapojili materské školy v meste Dolný Kubín na ulici Obrancov mieru, Námestí Slobody a  materská škola z Cirkevnej spojenej školy A. Radlinského.
  Tvorivé dielne viedli členky Klubu výšivky a ručných prác, ktorý pracuje pri Oravskom kultúrnom stredisku už štrnásty rok.
  Na prvých stretnutiach  seniorky spomínali na svoje detské časy. Priblížili malým predškolákom svoje zážitky z prázdnin i mimo nich,z prác na poli, okolo hospodárstva. Ukázali im nástroje, s ktorými pripravovali potraviny a hračky s akými sa bavili ony, mnohokrát jednoduché a pripravené spoločne. Ďalšie stretnutia boli už tvorivé. Malé pršteky  skúšali držať ihlu či háčik. Napriek tomu, že sa s ihlou aj pichli, neodradilo ich prišívanie gombíkov a pre mnohých to bol najväčší zážitok. Zhotovenie brmbolca bolo ďalším prekvapením. Papier s lepom im bol už bližší, ale vytvoriť z neho malé valčeky, a prilepiť podľa vlastnej fantázie bolo náročné. Anna Sivčáková zo Zákamenného im ukázala ako sa robí dekupáž, ktorú môžu využiť na zhotovenie malých darčekov.
  Práce detí  a senioriek boli vystavené v priestoroch Oravského kultúrneho strediska a následne v materských školách. Deti sa nesmierne tešili, kedy si svoje výtvory budú môcť vziať domov.  Tvorivé stretnutia  pokračovali tvorivou dielňou na výrobu slamených vianočných ozdôb v Oravskej Polhore, ktoré predvádzal Drahoš Daloš, cechmajster cechu gajdošského z Lehoty, spojené aj s ukážkou pečenia vianočných oblátok.
  Aktivity boli založené na princípoch medzigeneračnej solidarity, prenose nakumulovaných zručností, životného poznania a skúseností.

  Magdaléna Štajerová

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.