PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Slávnostný program k 65. výročiu založenia FS Vršatec

  Folklórny súbor Vršatec vznikol v roku 1953. Spočiatku to bola len spevácka skupina,postupne sa začala rozrastať o tanečnú a hudobnú zložku a do súčasnej podoby sa súbor sformoval v roku 1967, keď sa jeho umeleckým vedúcim a choreografom stal Mikuláš Senko, ktorý viedol súbor až do roku 1985. FS Vršatec sa svojou kvalitou veľmi rýchlo zaradil medzi najlepšie amatérske folklórne súbory na Slovensku. Doteraz absolvoval viac ako 2000 úspešných vystúpení doma i v zahraničí. Svoj program prezentoval skoro vo všetkých štátoch Európy a vystupoval aj v mnohých štátoch Afriky, Ameriky, Austrálie a Ázie, kde bola vysoko hodnotená umelecká úroveň a atraktívnosť jeho vystúpení. Základom repertoáru súboru sú tanečné, hudobné a spevácke čísla z rôznych oblastí Slovenska. Počas svojej existencie súbor získal množstvo úspechov a ocenení v súťažných prehliadkach a na festivaloch. Z posledných významných ocenení spomenieme – za program Čriepky a pramene pri príležitosti 60. výročia založenia súboru získal najvyššie ocenenie Matice Slovenskej – zlatú plaketu za zachovávanie kultúrneho dedičstva (2013), na medzinárodnom súťažnom festivale v Južnej Kórei súbor spomedzi viac ako 21 zúčastnených zahraničných krajín a viac ako 50 domácich súborov získal druhé miesto, na medzinárodnom festivale v Rožňove pod Radhoštěm súbor získal ocenenie Laureát festivalu Jánošíkov dukát,na Medzinárodnom folklórnom festivale v Červenom Kostelci získal hlavnú cenu festivalu. Od roku 1985je vedúcim súboru Jozef Martinka.

  Text a fotografie POS PB

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.