PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Od Kataríny do Vianoc

  Toto obdobie je opradené mnohými ľudovými zvykmi a tradíciami, ktoré si pripomíname a ktoré si dokážeme oživiť pri vystúpení folklórnych súborov. Tak bolo aj v Spoločenskom dome v Topoľčanoch v posledný novembrový deň, kde sa nám predstavil Detský folklórny súbor ŽOCHÁRIK z Topoľčian s mnohými zvykmi, ktoré sa v tomto období dodržiavali. Deti malé, väčšie i veľké spievali, tancovali a predvádzali zvyky tohto obdobia. Na Ondreja varili halušky, v ktorých boli zabalené papieriky s menami mládencov a ktorá sa prvá objavila na povrchu, mládenec s týmto menom mal byť budúci nápadník. Vydajachtivé dievky plotom triasli, aby sa dozvedeli, z ktorej strany dediny bude ten mládenec, za ktorého sa vydajú. Po Ondrejovi už pomaly začína advent a na prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje prvá sviečka na adventnom venci. V tomto duchu bolo aj toto dnešné vystúpenie. Práce v dome sa sústreďovali na domáce práce, pradenie, tkanie, šitie, páranie peria a pod. Videli sme aj tu páranie peria, spevy, tance,  hry a zábavy. Prišiel aj Mikuláš s  anjelom a čertom, deti mu recitovali básničky a za to dostali darček v podobe sladkého pečiva s pochvalou. Potom prišla Lucia,  detičky odeté do bielej plachty s husacím krídlom vymetali kúty a steny, aby vyhnali zlých duchov. Spevy a tance sprevádzali toto obdobie a keď prichádzali Vianoce, prišli aj betlehemci s Betlehemom. Pastierikovia sa prichádzali klaňať novorodeniatku, zaspievali mu a zatancovali pastierske tance a zavinšovali. Takýto obraz zvykov sa nám naskytol v podaní detí z detského folklórneho súboru Žochárik v Topoľčanoch. Nadšenia a elánu mali na rozdávanie, svoje vystúpenie predvádzali s radosťou a zanietením. Tie väčšie deti už tak trochu rutinovane, dali do toho všetko a menšie sa im chceli podobať. A bolo to bez známky či javov trémy s vďačnosťou za potlesk.
  Vyšli sme do studeného večera, obohatení o mnohé nové zvyky, nové tance a piesne. Bolo to ako náplasť na dušu po posledných sychravých dňoch, aby sme v pokoji prežili tento zážitok s deťmi, ktoré sa ešte len učia vnímať naše starodávne zvyky a obyčaje.

  Text a foto: Milan Hlôška

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 12,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.