PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ivica
 • Na dražovskej pažiti

  V sobotu 17. 11. 2018 bolo v Kultúrnom  dome v Nitre-Dražovciach veselo. Folklórna skupina TRADÍCIA tu oslavovala svoje okrúhle výročie – 50. rokov od svojho vzniku. Aj keď 50 rokov nie je veľa v živote človeka, ale v existencii folklórneho kolektívu je to vek určite úctyhodný. Dražovčania  sa pred 50 rokmi rozhodli, že budú propagovať svoje zvyky a obyčaje, piesne a tance, ktoré sa kedysi v Dražovciach udržiavali a ktoré (piesne) očarili aj veľkého hudobného skladateľa Bélu Bartóka, ktorý tu strávil celé dva roky, aby si rozšíril svoju zbierku slovenských ľudových piesní. Pred 50 rokmi sa niekoľko Dražovčanov začalo stretávať, začali spievať a pripravovať choreografiu programov na verejné vystúpenia. Dražovce, ako okrajová časť mesta Nitry (vtedy ešte ako samostatná obec)  žila svojím životom a pripomenutie ľudových zvykov v obci bolo viac ako vítané. Ale nielen zvyky a obyčaje boli zdrojom a lákadlom v činnosti folkloristov. Mali tu kroje, krásne kroje, ktoré vytiahli z truhlíc a ukázali svetu. A zožali veľký úspech. Venovali sa kalendárnym  aj rodinným zvykom, ktoré si scénicky a choreograficky pripravovali, aby sa s nimi predstavili svojmu obecenstvu. A nielen svojmu, ale aj  v širokom okolí a aj za hranicami. Pri tomto výročí si niektoré svoje scénické obrazy a choreografie pripomenuli a ukážky z nich predviedli svojim obdivovateľom. Príchod návštevníkov vítala dychová hudba Krídlovka z Oroszlányu (Maďarsko), pozostávajúca z mladých ľudí, prevažne dievčat. Treba povedať, že Dražovčania udržujú veľmi priateľské vzťahy so slovenskou menšinou v Maďarsku a pri vystúpeniach folklóru sa recipročne navštevujú.
  Najskôr si ocenili svojich najvernejších a najstarších (lebo veď už mnohí z prvých nie sú medzi nami), ďakovným listom a  kvetinkou. Moderovanie podujatia  bolo zverené redaktorom Rádia Regina Bratislava Nore Turancovej a Martinovi Jurčovi.  Začiatok patril spevákom a speváčkam FSk Tradícia, ako uvedenie do prostredia a po nich sa spustili vybrané najúspešnejšie scénické programy folklórnej  skupiny. Jednotlivé výstupy boli skrátené a zhutnené a tým dostalo podujatie  lepší rytmus a spád. V napätom očakávaní sa ako prví predstavili so svojím vystúpením deti s detskými hrami na pažiti, kde bolo vidieť dosť veľký vekový aj výškový  rozdiel detí, čo by mi napovedalo, že Dražovčania pracujú s deťmi a veľmi sa im venujú v príprave na svojich nasledovníkov už v predškolskom veku. Práce vo vinohrade a uctenie si sv. Urbanka, patróna vinohradníkov boli obrazom v ďalšom vystúpení. To nie je iba o robote vo vinohrade, ale aj o pôžitku z dopestovaného vína, pri ktorom sa rozväzuje jazyk, znejú piesne a prichádzajú tance. Na sv. Jána máme zvyk, pri ktorom mládež preskakuje ohne, tancujú a spievajú a po sv. Jánovi sa už blíži žatva, ktorá je zdrojom a prameňom zvykov najväčším. Tento zvyk a jeho scénické spracovanie bolo najžiadanejšie, ale vari by som mohol k nemu priradiť aj svadobné spracovanie zvykov, pretože tu aktéri tohto zvyku spestrujú scénu svojím  krojom aj krojom nevesty a jej partou. A práve snímanie party a začepčenie nevesty je zvyk najchýrnejší v každom regióne, nielen v Dražovciach. Potom sa nám účinkujúci predstavili tancom Čardáše z Dražoviec a na záver výberu scén bolo pásmo Na Dražovskej pažiti. Účinkovali malí i veľkí, tanec a spev sa ozýval sálou kultúrneho domu, za čo účinkujúci zožali veľký potlesk.
  No a úplný záver podujatia patril ďakovačkám. Hold Folklórnej skupine Tradícia vzdal aj predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja Milan Belica (ďakovný list a plaketu odovzdával jeho zástupca Marián Kéry),  gratulovala aj riaditeľka KOS v Nitre Daniela Gundová, s gratuláciou prišla aj riaditeľka slovenskej samosprávy v Maďarsku p. Szabová. Vedúca FSk Ing. Miroslava Zaujcová dostala krásnu kyticu kvetov od svojich členov, ktorí si ju vážia a nevedia vynachváliť. A gratulantov bolo veľa, lebo veď bolo aj za čo gratulovať. Polstoročná práca skupiny ľudí oddaných krojom, zvykom a spevom Dražoviec stála za to. A poďakovanie patrí aj spoluorganizátorom tohto podujatia, bez ktorých podpory by sa takéto stretnutie nedalo uskutočniť: Nitriansky samosprávny kraj, mesto Nitra, MO Matice Slovenskej, Jednota dôchodcov, OZ Záhradkári, PD Čakajovce-Dražovce, Vinársky spolok a DHZ Dražovce.

  Text a foto: Milan Hlôška

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.