PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ivica
 • Lidovec  a hostia v Solčanoch

  V jednej z najväčších obcí Topoľčianskeho okresu v Solčanoch už po piatykrát hostili zaujímavých ľudí, ktorých spája hudba a spev. Mužská spevácka skupina LIDOVEC bola organizátorom tohto podujatia, na ktoré prišli aj speváci z takých končín, ako je Terchová alebo z Hrušova. Speváci zo Solčian sa už nejaký ten rok obliekajú do svojho nového kroja, ktorý objavili na povale starého domu a podľa neho si dali ušiť nový nádherný kroj. A že sa zgrupovali do speváckej skupiny, aby mohli rozdávať radosť svojim poslucháčom a nadšencom, svedčí o tom, že ten spev nie je iba hlahol zvukov, ale precítený prejav. Ich záujmom nie je iba spev, ale aj objavovanie starých, zabudnutých piesní svojho kraja, ako sa kedysi spievali piesne v ich dedine. 
  V sobotu 10.novembra 2018 v Dome kultúry už čakali ženy v krásnom solčianskom kroji, aby sa pripojili k programu LIDOVCA a aby odovzdali svoj podiel na tomto podujatí. Akúsi oporu našli v osobe svojho starostu Ing. Soboňu, ktorý ich povzbudil. Potom už v preplnenej sále Domu kultúry zaznel hlas akordeónu Mariána Veverku a spev mužov z ich speváckej skupiny, ktorá vchádzala na javisko majestátne povedľa návštevníkov. Zazneli piesne z ich repertoáru a potom už moderátorka večera pani Wlachovská predstavila DFS Žochárik z Topoľčian, a vyzvala ich, aby nám ukázal takú malú svadbu. A po ich vystúpení sa Solčanci pochválili mládežou, nastupujúcou generáciou, ktorá vari bude pokračovať v ich tradíciách. A nielen to. Mužská spevácka skupina LIDOVEC sa rozrástla o štyroch nových členov, ktorým z poskytnutých dotácií dali ušiť nový kroj (ktorý predstavila Ing.B.Gerhátová, projektová manažérka mikoregiónu Svornosť) a kalíškom slivovice ich pasovali za členov MSSk. Zaspievala tiež domáca ženská spevácka skupina LIŠNIANKA a z  hostí sa predstavila Ľudová hudba Čardáš z Hrušova a ako veľmi vzácny hosť víťaz speváckej súťaže Zem spieva (RTVS) Martin Repáň so svojou heligónkou. Návštevníci ho odmenili obrovským potleskom rovnako, ako ďalšieho hosťa – Ťažkú muziku z Terchovej. Tak si hovorí päť mužov, ktorí na strunových nástrojoch zahrali a svojím hrdelným hlasom zaspievali piesne z Oravy, z Terchovej a okolia. A keď sa k nim pripojil Martin Repáň, ovácie nemali mieru. Sálou Domu kultúry sa niesli zvuky spevu a potlesku a takmer ich obecenstvo  nepustilo z javiska.
  Podujatie trvalo do neskorých večerných hodín, ale nikto neľutoval. Spevom a krásnymi hlasmi nás pohladili a potešili a my sme oddane počúvali a tlieskali. Vedomí si toho, že za tým všetkým je veľa odhodlania, námahy a obety, ale aj nadšenia a radosti z výsledku. A tak sa zdá, že nechcú zaspať na vavrínoch. Na takýchto podujatiach sa objavujú deti v krojoch, ktoré nachádzajú záujem a potešenie v tanci a speve a ktorým sú mamičky a otcovia vzorom. Z týchto detí si vybudujú nových nasledovníkov.

  Text a foto: Milan Hlôška

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.