PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Folklórne hodnoty na Strednom Považí V

  Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici  pripravilo pre vedúcich folklórnych kolektívov – DFS, FS a FSk metodické školenie Folklórne hodnoty na Strednom Považí V, ktoré sa uskutočnilo v piatok 9. novembra 2018 v klubovni  Považského osvetového strediska v Považskej Bystrici  a v sobotu 17. novembra 2018 v spolupráci s Centrom voľného času Lánska v Považskej Bystrici v tanečných sálach v Centra voľného času Lánska. Pre veľký záujem a širokú ponuku vzdelávania z organizačných dôvodov boli  hudobné dielne – sláčikové hudobné nástroje pod vedením skúsených lektorov Mgr. Petra Obucha, PhD. (interpret, spevák, inštrumentalista, pedagóg) z Centrum tradičnej kultúry Myjava a dielňa – pastierske hudobné nástroje  Jozefa Pobočíka (interpret, spevák, inštrumentalista a výrobca pastierskych hudobných nástrojov) z Brvništa realizované samostatne v piatok 9. novembra 2018. Až do neskorých hodín nacvičovali tradičné hudobné herné štýly členovia DSF Mladosť, FS Považan, FS Bystričan z P. Bystrice, FS Váh z Púchova, FS Dúbravček z Plevníka-Drienového, FSk Praznovanka z Praznova a FSk Podžiaranček z Papradna. Hudobných dielní sa zúčastnilo 28 inštrumentalistov z regiónu.
  Teoreticko-praktický charakter mali rovnako i prednášky v sobotu 17. novembra 2018. Vynikajúce zázemie Centra voľného času na Lánskej a skúsenosti pracovníkov Považského osvetového strediska umožnili účastníkom využiť časový priestor na doplnenie a ďalšie zvýšenie si zručností z oblasti tanca, spevu i odievania. Úvod školenia bol venovaný  pripravovaným súťažiam a podujatiam, tak aby sa informácie a skúsenosti vhodne previazali aj na regionálnu postupovú súťaž a prehliadku hudobného folklóru dospelých PAPRADŇANSKÉ KUBEČKO, regionálnu postupovú súťaž a prehliadku detských folklórnych súborov MORENA, MORENA a tanečnú súťaž ŠAFFOVA OSTROHA, ktoré sa budú konať v roku 2019. 
  Tradičný odev na strednom Považí – praktické rady k ženskému i mužskému odevu, potrebe učenia sa vzťahu k ľudovému odevu a rešpektovaniu pravidiel kroja, jeho obliekania ako aj samotnej údržbe sa venoval lektor Martin Šimko – zberateľ a výrobca ľudových odevov z Rajca. Po jeho prednáške sa účastníci rozdelili do ďalší dvoch dielní hudobno-spevnej, ktorú viedla PaedDr. Angela Vargicová speváčka, pedagogička a zberateľka ľudových piesní z Bratislavy, kde nosnou témou bola hlasová rozcvička, nácvik ľudovej piesne vo folklórnom kolektíve. V tanečno-pohybovej dielni s Mgr.art. Lenkou Šútorovou-Konečnou, ArtD. –  tanečnou pedagogičkou a choreografkou z  Centra tradičnej kultúry Myjava sa spoločne venovali metodike výučby tancov v detskom folklórnom kolektíve – množstvo ucelených teoretických informácii až po precvičenie a osvojenie si najnovších poznatkov z metodiky výučby ľudových tancov čerpajúcich z metodiky Pétra Lévaia. Školenia sa zúčastnilo 60 účastníkov z 15-tich kolektívov. Celkom za oba dni takmer 90. Považské osvetové stredisko plánuje v roku 2019 pokračovanie v školeniach tak v oblasti odievania, ako aj hudby a tanca.
  Spracovala: Ing. Dana Mahútová, POS P. Bystrica, november 2018, Fotografie: archív POS P. Bystrica
  Realizované v rámci projektu Spoznávajme hodnoty a tradície kultúrneho dedičstva. Podujatie z  verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Hlavný partner projektu. 

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.