PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • V povodí Drevenice

  V povodí Drevenice, ktorá pramení pod Tribečom sa nachádzajú (okrem iných) aj dediny Beladice, Pustý Chotár, Malé a Veľké Chrašťany, aby sa pri Novej Vsi nad Žitavou vlievala do Žitavy. A práve tieto menované štyri obce majú za sebou pestrú a bohatú históriu, do ktorej sa zahľadel (možno povedať že zaľúbil) mladý historik PhDr. Mário Žáčik. Štúdium histórie týchto obcí mu ponúkalo množstvo materiálu, ktorý sa vari aj sám ponúkal na knižné spracovanie. A tak sa aj stalo a pri ponuke dobrých spolupracovníkov a ich vypočutí nazbieral materiál, ktorý sa v nedeľu 21. 10. 2018 stal podnetom na prezentovanie novej knihy a jej “krstu”. Udalosť to bola veľká a pre domácich aj lákavá, čo prezrádzala preplnená sála kultúrneho domu. Knihu predstavila Patrícia Žáčiková a z jej obsahu čítali a predniesli návštevníkom účastníci programu, ktorí toto podujatie sprevádzali. Hrala ĽH Limbačka, spievali Chočania a Chočanky a Spevácka skupina Limbačka. V krásnych krojoch so šarmom a s chuťou. Medzi návštevníkmi boli aj významné osobnosti – Alexander Ivanovič Parshakov, zástupca riaditeľa Obchodného zastupiteľstva Veľvyslanectva Ruskej Federácie s manželkou, Sayom Kulzhanov, Chargé d´Affaire Veľvyslanectva Republiky Kazachstan s manželkou a deťmi, Ing. arch. Eva Gažiová, vedúca KPU Nitra, pobočka v Topoľčanoch a vdp. Mons. Ján Pristač z domácej farnosti. Program, v ktorom sa striedalo hovorené slovo a spev piesní z domáceho prostredia dopĺňali aj audiovstupy domácich informátorov, ktorí priblížili život v týchto dedinách v minulosti. Zneli tu veselé i vážne témy, ktoré sa odohrali v dedinách, či už z histórie alebo z domácich tradícií. Speváci spevom domácich piesní dopĺňali atmosféru v sále KD.  Kniha na 288 stranách bude mať čo povedať nielen domácim, ale aj ostatným záujemcom o históriu a tradície z okolia. “Krst” knihy a jej uvedenie do života previedol Ján Grešo, ktorý jej zaprial veľa nadšených čitateľov a povedal, že verí, že ich zaujme, pobaví a dodá im ponaučenie z neznámeho. Po skončení bohatého programu si potom každý návštevník mohol odniesť túto vzácnu knihu domov.
  Foto: Milan Hlôška

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.