PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Rozmarija v Južnej Kórei

  V utorok  9. 10. 2018  sa  FS Rozmarija, ktorý pracuje pri ABC – centre voľného času v Prešove, vrátil z medzinárodného  folklórneho festivalu z Južnej Kórei. V meste Anseong  trávil  22 členný reprezentačný tím  8 prekrásnych dní  plných nezabudnuteľných  zážitkov  spolu so súbormi z Ruska, Turecka, Bulharska, Indonézie Chile a Juhoafrickej  republiky.
  Po Rumunsku , kde bol súbor Rozmarija v lete,  šli rozmarijčatá  do exotickej Južnej Kórei, vzdialenej  letecky 14 hodín  od Slovenska. Južná Kórea chvíľami pripomínala naše Slovensko  s kopcovitou zeleňou a takým istým  podnebím s 10 stupňovým rozdielom medzi dňom a nocou. 7 hodinový časový posun  dal zabrať nášmu biorytmu, typické kórejské spanie na zemi  bolo dobrodružné, ale tanečníkom  nepomohlo  oddýchnuť  a nabrať energiu.  Jedenie s paličkami  bolo veselé , ale nepomohlo schudnúť, aj keď každý deň bola ryža, ktorá sa pestuje na celom území na každom  kúsku zeme, ktorý je v Kórei voľný. Najnovšie  technické  vychytávky,  ako mobily s interaktívnym  displeyom  zaujali, ale aj tak sme využívali wi–fi, ktoré sa dalo chytiť kdekoľvek,  aby sme poslali domov správy o našich poznaniach  Kórei.
  Mäso strihajú nožnicami, čo je oveľa  praktickejšie ako ho premiestňovať a rezať. Odpad separujú na každom kroku, čo je obdivuhodné a zároveň neuveriteľné a okamžite za sebou upratujú,  preto je všade čisto. Sú neuveriteľne úctivý k ženám , mladší k starším  a vôbec jeden k druhému.  Ale neprejavujú veľké emócie. „ Božkaní tanec“  rozosmial celé davy,  len nie  vybraného kórejčana , ktorý sa bránil bozku celým telom.
  Rozmarija si  Kóreu vďaka super organizátorom CIOFF užila  celých 8 dní Vystupovali sme v prekrásnom parku  na veľkých scénach s veľkoplošnými obrazovkami za sledovania tisícok ľudí. Boli sme ako jediný vybraný do živého vysielanie národnej  TV .Vyskúšali sme ako Slováci vyzerajú v  kórejských kostýmoch  a náš sprievodca v slovenskom kroji. Videli sme najslávnejšie  hviezdy Kórey od   povrazolezcoch cez operných  spevákov,  či pop divy a slávnych reperov.  Popri tom  sme nahliadli do kultúry  rôznych krajín účastných na festivale, s ktorými sme zažili party  plné spevu, hudby, tanca a  radosti.  Navštívili sme  kórejsky chrám aj kráľovský palác v Soule  a videli Soul z najvyššej hory v meste. Videli sme ako sa robila za dávnych čias špeciálne sójová omáčka. Naučili sa kórejske hry  a niečo po kórejsky.
  Všetkými  letmi  a celým pobytom  Rozmariju sprevádzalo šťastie.  Aj tajfún , ktorý sa prehnal  Kóreou nás minul, ostali nám  po ňom len Korejské  pršiplášte, ktoré nám darovali, aby sme nezmokli  Naučili sme sa , že  „toto je náš príbeh“ .
  Ďakujeme  –고맙습니다 „Kamzamida“  – v korejskom hangl  jazyku jedinom, používanom len v Kórei.

     

  Danka Kovalčiková

  FOTOGALÉRIA

   

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 9,75 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.