PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Tekov tancoval a spieval

  18.8.2018, Starý Tekov, amfiteáter

  Tak ako každý rok, v polovici augusta sú v Starom  Tekove hody. Po našom  hostina, počas ktorej sa konajú folklórne slávnosti pod názvom „Tekov tancuje a spieva“. Zúčastnené súbory sa zoradili v ľudovom dome na Tekovskej ulici, aby sa spoločne vydali v sprievode na cestu do amfiteátra. Pestrý sprievod viedol na čele starosta Starého Tekova Ing. Peter Štefan v kroji na krásnom koni a za ním koč s krojovanými a sprievod peších súborov, za ktorými sa pridali aj návštevníci a pozvaní hostia. Bola to paleta krásnych krojov z Tekovskej stolice, ale aj z Horehronia a Podpoľania, ktoré sa trblietali v slnečných lúčoch horúceho slnka. Amfiteáter bol pripravený prijať účinkujúcich a podujatie mohlo začať. Zahájil ho sám pán starosta v kroji a hneď ako prvá sa predstavila  Ženská spevácka skupina PO-KU-S z Tlmáč. Zaspievali, poklebetili a zagratulovali tekovskej svadbe, ktorá sa mala tu na slávnostiach uskutočniť. Potom javisko roztancoval DFS Tekovanček zo Starého Tekova a DFS Matičiarik z Banskej Bystrice. Bolo to spoločné vystúpenie, plné tancov, spevu a detských hier, nesmierneho pohybu a rytmiky. Myslím si, že to mali veľmi náročné. A dostali veľký priestor, zbytočne, snáď aj na úkor iných výstupov, ale zvládli to. Do tanca im hrala Ľudová hudba Tekovanček, malí huslisti, z ktorých nám vari vyrastú noví folkloristi. Po nich sa prezentovala Spevácka skupina SEN zo Starého Tekova a speváci z Nového Tekova.
  V ďalšej časti podujatia organizátori predstavili tekovskú svadbu, komentovanú slovom, iba nevesta v parte s mladým zaťom a starejším prezentovali hlavných predstaviteľov. Najzaujímavejšou ukážkou tekovskej svadby (a nielen tekovskej) je začepčenie nevesty, snímanie party (s jej odovzdaním prvej družici) a uviazanie čepca na hlavu nevesty. Starejší sa trikrát pýtal nevesty, čo radšej opustí – hlavu alebo partu. Až na tretíkrát sa nevesta vzdala party, aby bola ženou. Potom ju so zakrytou hlavou odviedli do druhej izby, aby ju začepčili. A z dievky sa stala žena. Zvyky a pravidlá svadby, ktoré sprevádzajú každú svadbu,  nám povedali moderátori tohto podujatia. Svadba a sobáš pred Bohom bol sľub doživotný a pevný, ktorý udržoval zväzok manželský v spoločnom živote dvoch ľudí so sľubom až do jeho a mojej smrti. Dnes sa nám už páry predstavujú nie ako manželia, ale ako priatelia. Aj o tomto je ukážka svadby so zvykmi, záväzkami a sľubmi.
  Po začepčení nevesty vystúpil hosť podujatia Folklórny súbor URPÍN z Banskej Bystrice s tancami z Horehronia a Podpoľania, tancami v ráznom a rýchlom tempe. Priniesli tanečné prvky z iných regiónov Slovenska a obohatili tekovské slávnosti. Podujatie to bolo vydarené, no niektoré čísla by potrebovali  svoju dobu  zredukovať a zaviesť akési časové vyváženie vystupujúcich. Podľa hesla: menej je niekedy viac.

  Text a foto: Milan Hlôška

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 9,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.