PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • České deti sa učili „čapášovať“

  (Košice 13.9. 2018) V dňoch 6. – 9. 9. 2018 mládežnícky folklórny súbor Želiezko reprezentoval slovenský folklór v Karlových Varoch v Českej republike. Na výchovných koncertoch, ktoré boli súčasťou festivalu slovenská mládež učila tu českú, ako sa má čapášovať.
  Mládežnícky folklórny súbor Želiezko  svojou účasťou na festivale v Karlových Varoch reprezentoval „dorast folklórnych súborov“ ale aj tradície a kultúru východného Slovenska. Medzinárodnej prezentácie sa zúčastnili tanečníci a hudobníci súboru, ktorý je svojim zameraním na mládež vo veku 14- 17 rokov jedným z mála na Slovensku. Počas festivalu absolvovali 9 vystúpení vrátane výchovných koncertov, na ktorých učili české deti prvky slovenského folklóru. Veľký úspech mal tzv. „Čapáš“ – tradičný mužský tanec, ktorý sa v dvoch koncertoch po sebe, učilo celé hľadisko vrátane učiteľov a zahraničných hostí festivalu.
  Súbor Želiezko vznikol v roku 2009 ako najmladší košický a prvý mládežnícky folklórny súbor. Vznik súboru inicioval Ing. Vladimír Urban s tanečníčkami súboru Železiar. Napriek tomu, že súbor nemá dlhú históriu, uskutočnil už pomerne veľa vystúpení na Slovensku, ale i v zahraničí (Cyprus, Bielorusko, Maďarsko a Bulharsko). V choreografickej tvorbe prevládajú tance z regiónov Abov, Zemplín, Šariš, Spiš i cigánske tance. 28. Apríla tohto roku 2018 zrealizoval svoj historický prvý samostatný premiérový program s názvom My sme Želiezko.
  O festivale: Karlovarský folklórny festival sa každoročne organizuje od roku 1996 v Karlovych Varoch, kladie si za cieľ chrániť a oživovať zvyky, tance a ľudovú hudbu Karlovarska, Je otvorený všetkým vekovým kategóriám a sociálnym skupinám, poskytuje priestor pre nadväzovanie nových priateľstiev ale aj profesionálnych kontaktov. Na festivale sa stretávajú účinkujúci z celého sveta a prichádzajú do priameho kontaktu s divákmi. V tomto roku sa festivalu zúčastnili súbory z Gruzínska, Rumunska, Macedónska, Česka a Slovenska. Festival tak otvára priestor pre medzinárodný kultúrny dialóg.
  Cestu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  Martina Doričová, Project manager

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 7,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.