PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Eugen
 • Košický folklórny súbor Železiar ohúril USA

  Sprievod a osem vystúpení absolvovali v civile.

  (Košice 13.8. 2018) Slovenský folklór ohuruje americký kontinent. „Som šťastný, že Vás tu máme!” Vyjadril sa riaditeľ festivalu vo Springville.
  Folklórny súbor Železiar patrí medzi popredné a uznávané telesá na Slovensku aj za hranicami. Vďaka vysokej kvalite práce, ktorú kolektív produkuje už takmer 55 rokov, je súbor žiadaný aj v zahraničí. Tohto roku prijal pozvanie na prezentáciu slovenskej kultúry na festivaloch v USA.
  Dvojtýždňová prezentácia však odštartovala prolémom na letisku. Pre komplikácie vzniknuté meškaním lietadla sa do cieľa dostali po skupinách s 9 a 24 hodinovým meškaním. Batožina nedorazila. Železiar prvé vystúpenia a sprievod absovoval v civile.
  „Domáci nás zatiaľ obliekali v second hande. Čo všetko nám chýbalo nechcem rozpisovať. Máme novú skúsenosť. Diváci nás brali lepšie, keď sme boli takto svojsky autentickí.” Hovorí o skúsenosti umelecký vedúci Ing. Vladimír Urban. Aj napriek týmto technickým nedostatkom, slovenský folklór dokázal ohúriť. „Z celého programu ste mi iba vy, zohriali dušu” – aj takto pochvalne sa vyjadril učiteľ medzinárodných tancov z Brigham univerzity Utah.
  Folkloristi strávili 2 týždne na festivaloch v Utahu a vo Springville. Priamy kontakt s americkou kultúrou im poskytlo bývanie v mnohopočetných rodinách so 6 – 8 deťmi. Súboristi si odniesli nové postrehy „Všetko malo zjavné znaky voľného prístupu majiteľov k celkovému výzoru prostredia, v ktorom žijú. Vzťahy medzi ľuďmi sú na prvom mieste.”
  Cestu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  Martina Doričová

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.