PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Eugen
 • 26. Marikovské folklórne slávnosti

  Marikovské folklórne slávnosti patria k úspešným a vyhľadávaným podujatiam nielen pre obyvateľov Marikovskej doliny, ale aj pre širokú odbornú a laickú verejnosť regiónu Považia, ale i iných lokalít Slovenska i Moravy. Každoročne ich do Hornej Marikovej priťahuje jedinečná autentická atmosféra. Marikovské folklórne slávnosti sú sviatkom folklóru na Považí. V nedeľu 15. júla 2018 pripravila obec Horná Mariková a  Považské osvetové stredisko v Považskej Bystrici už 26. ročník. Po slávnostnej omši a pozývaní bubeníkom po obci, kde náladu dotvárala dychová hudba Mošteňanka, sa o štrnástej hodine privítankou FSk ŽRNOVANKA, Horná Mariková – MARIKOVSKÁ BRÁNA SAMA SA OTVÁRA začali obľúbené, najväčšie folklórne slávnosti v regióne. V prvom programovom bloku KEĎ SI JA ZASPIEVAM  účinkovali: DFS JAVORINKA, Lysá pod Makytou, DFS STUDNIČKA, Dolná Mariková a sólisti Nela Šarlajová, Hatné a Matej Kysel, Jasenica. HORE MARIKOVSKOU DOLINOU bol program venovaný skupinám z doliny a tak po rozihraní žiliek divákov dievčencami zo Studničky z Dolnej Marikovej pod vedením Vlada Martikáňa, folklórne tradície z doliny predstavili i FSk UDIČANKA z Udiče a FSk HATŇANKA z Hatného. Nové pásmo obľúbených piesní, rozprávania, spevu a tanca podľa skutočných príhod často aj humorných s názvom Veselo s brenzákom  predstavila domáca folklórna skupina  ŽRNOVANKA. POZDRAVY Z DOLÍN OD SUSEDOV bol program folklórnych skupín z púchovskej a papradnianskej doliny. Folklórnu skupinu JAVORNÍK z Lúk ste na slávnostiach mohli zaznamenať a zažiť v celodennom programE. Už ráno úžasným spevom a hrou na trombitách v kostole  sv. Jána Nepomuckého, bohatou a výpovednou expozíciou na výstave Poklady z truhlice a tiež s programom pastierskych melódií a spevov, spolu s lúčnymi tancami a hudbou – OZVENY Z LÚK. FSk DÚBRAVA z Jasenice, FSk KONOPA z Dohnian a FSk ZÁRIEČANKA zo Záriečia sa predstavili na MFS  /v tomto roku sa zúčastnili aj regionálnej, FSk Konopa a  Záriečanka i na krajskej súťaži Nositelia tradícií v Papradne/. Humorné i poučné pracovné pásmo Ako nám prihorelo – varenie lekváru folkloristov z Dohnian, ako aj úžasné spevy regrútskeho pásma zo Záriečia  ešte dlho budú pripomínať um i talent našich predkov.
  V kostole a aj na výstave ste mali možnosť viac spoznať folklórnu skupinu KONOPA a ich nádherné kroje a tiež kroj hostí z Moravy – ženskej speváckej skupiny  DRMOLICE zo Bzenca, ktoré sa predstavili spolu s  FS  VÁH, Púchov a FS TRNAFČAN, Trnava v programe ZAHRAJ A POCIFRUJ. Tanec, spev, hudba i  humorno – šteklivé predstavenie moravských piesní o víne a ženách, ako aj žičlivé slnečné počasie boli tou správnou bodkou za úspešným 26. ročníkom MFS.
  Sprievodné programy :
  REMESLO MÁ ZLATÉ DNO – ukážky prác  ľudovoumeleckých výrobcov
  NA ZELENEJ LÚKE – hry pre deti a odvážnych dospelých
  ČO DEDINA, TO  CHUŤ INÁ – tradičné regionálne jedlá  z Udiče, Nimnice a Hornej Marikovej
  POKLADY Z TRUHLICE – výstava krojov z Dohnian, Lúk a Kyjova – obecný úrad
  TRADIČNÉ BÝVANIE V MARIKOVEJ – expozícia vlastivedného múzea – drevenica
  PIESEŇ VÁM NESIEME – vystúpenie FSk Hatňanka z Hatného v Zariadení sociálnych služieb obce Horná Mariková na Pagaňove.
  Podujatie sa uskutočnilo s  finančnou podporou TRENČIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA a OOCR HORNÉ POVAŽIE.
  Za POS PB spracovala: Ing. Dana Mahútová, august 2018

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.