PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Folklórna Lysá 2018

  Folklórna Lysá je významným podujatím Púchovskej doliny, v rámci ktorej každoročne účinkujú folklórne kolektívy nielen z Púchovskej doliny, regiónu Považie ale i zahraničia. V rámci 23. ročníka sa v nedeľu 1. júla 2018 predstavili účinkujúci  programom tematicky zameraným na drotárov a drotárske remeslo.  Sme radi, že pozvanie prijal aj folklórny súbor z Rijeky. Práve jeho vedúca pani Mirka Gržinič, rodáčka z Považskej Bystrice upozornila jedného z autorov knihy Drotárova cesta Mariána Mrvu na existenciu autentickej drotárskej dielne v Trsate pri meste Rijeka, patriacej rodine Husárikovej, ktorej korene
  siahajú na Slovensko – do Veľkého Rovného. Tento objav významným spôsobom prispel k dokumentácii drotárstva. Významné rody a ich žijúci nositelia drotárskeho umenia: Ladislav JUROVATÝ, Ladislav FAPŠO, Róbert HOZÁK a Juraj ŠERÍK prispeli k tomu, že DROTÁRSTVO bolo v roku 2017 zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Drotárske remeslo je jedinečné a špecifické pre územie Slovenska. Zapísanie do zoznamu je garanciou ochrany, podpory a rozvoja tohto unikátneho remesla. Výstava a sympózium pod názvom Inšpirované tradíciou v Lysej pod Makytou návštevníkov vtiahli do tajomstva drotárskeho remesla. Bola venované rodu Jurovatých – Ladislav Jurovatý st. je rodákom z Lúk, jeho syn Ladislav Jurovatý ml., ktorý tvorí aj v Lysej pod Makytou je pokračovateľom tejto tradície. Spoločne s ďalšími umelcami predstavili a priblížili svoje tvorivé zručnosti a prácu, ktorých výsledkom sú originálne výrobky a výtvarné diela.  Ich úsilie a tvorivá práca dokazujú, že drotárstvo je v našej tradícii zakorenené dostatočne, len jeho pôvodný zvyčajne úžitkový význam sa presúva k tvorivej práci s materiálom. Inšpirovaní tradíciou drotárstva sa predstavili: – šperk: Hana KRAFČÍK KRÁĽOVÁ, Kolačno a Tamara KOSTOVSKÁ, Bratislava; plastika: Jozef ŠABO, Bratislava a Milan JANKOVIČ, Beluša; úžitkové predmety: Juraj ŠERÍK, Čadca; Jozef MAČICA, Bratislava; Jozef ZOLLER, Leopoldov; Pavol KUREJ, Púchov; Ladislav FAPŠO, Budatín; Jozef POLKA, Dlhé Pole a voľnou tvorbou Ladislav JUROVATÝ, Bratislava.
  V programe festivalu účinkovali folklórne kolektívy: DFS JAVORINKA   a FSk JAVORINA, Lysá pod Makytou; DFS DÚBRAVČEK, Plevník-Drienové; FSk DROTÁR, Dlhé Pole; ĽH VESELIE, Považská Bystrica; FSk JAVORNÍK, Lúky, FSk LIMBORA, Prečín; FSk BUKOVINY, Brvnište; FS Poleno z Bratislavy, SSk Lipuše z ČR, FSk Slovenka z Rijeky, Chorvátska.
  Organizátori: OBEC LYSÁ POD MAKYTOU  A  POVAŽSKÉ OSVETOVÉ STREDISKO  V POVAŽSKEJ BYSTRICI  V
  ZRIAĎOVATEĽSKEJ PÔSOBNOSTI TRENČIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA
  S finančnou podporou TRENČIANSKEHO SAMOSPRÁVNEHO KRAJA
  Z verejných zdrojov podporil FOND NA PODPORU UMENIA

  Text a foto: POS B. Bystrica, júl 2018

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 1,00 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.