PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Edita
 • Hornonitrianske folklórne slávnosti

  Bohatstvo hmotnej aj nehmotnej ľudovej kultúry mohli obdivovať návštevníci 33. ročníka Hornonitrianskych folklórnych slávností. 

  V predvečer slávností, vo štvrtok 21. júna, Hornonitrianske múzeum inscenovaným programom o živote v časoch Veľkej vojny s prezentáciou muzeálií a vystúpením folklórnej skupiny Košovan z Kanianky Po roku štrnástom… neoficiálne otvorilo 33. ročník Hornonitrianskych folklórnych slávností.
  Od pondelka usilovne kresali z dreva svoje sochy Pavol Lofaj a Ladislav Zágora. Vernisážou ich diel Drotár a Husiarka sa v prievidzskom Lesoparku oficiálne otvorili Hornonitrianske folklórne slávnosti. Onedlho sa lesoparkom ozýval zvuk trombít a na pódiu sa zišli ženy so spoločnou piesňou V tej Prievidzi na rade.  Dospelých vystriedali deti, ktoré si hľadali kamarátov do svojej novej ľudovej muziky. A veruže v každej dedine regiónu našli niekoho, koho vzali do partie. Keď deti ešte vládali, mohli sa v areáli zapojiť aj do Školičky tanca, ktorú viedol Martin Urban z UFS Mladosť z Banskej Bystrice. Deti naučil gajdošský z Tekova, ale okrem toho sa spolu tanečne aj zahrali. Po mozaikovom programe detských folklórnych súborov pódium patrilo gajdošom. Tí sa do Prievidze zišli z významných gajdošských oblastí – z okolia Nitry, z Pohronského Inovca, zo severnej Oravy a z Podpoľania. Temperament cigánskych a maďarských piesní prinesla Cigánska ľudová hudba Maroša Rusňáka z Rožňavy. Ich vášnivá hra aspoň na chvíľu zahriala divákov, ktorí sa k sebe tlačili kvôli veľkej zime. Ani tá ich však neodradila, aby si nechali ujsť vystúpenie hosťujúceho univerzitného folklórneho súboru Mladosť z Banskej Bystrice. Ich vystúpením sa uzavrel prvý deň slávností. Naplánovaná bola ešte škola tanca, ktorú však organizátori z technických príčin zrušili. Tancuchtiví folkloristi však mali iný názor a školu tanca s lektorom Martinom Urbanom si aj tak spravili.
  V sobotu sa úvodom stretli folklórne skupiny v komponovanom programe Tak písali ženy mužom do boja, ktorý bol venovaný 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny. Možno sa téma zdá pochmúrna, no folkloristi a režiséri dokázali svoje programy prepojiť tak, že sa diváci aj zasmiali, ale aj zamysleli. Po tomto programe sa so svojim vzťahom k ľudovej piesni a folklóru ako takému vyznali vedúci folklórnych skupín v programe Pieseň v mojom živote. Aj keď s časovým meškaním, ale modernú vlnu vniesli do slávností Ľudové mladistvá. Svojim nezvyčajným spracovaním ľudových piesní si získali divákov, ktorí si vytlieskali aj prídavok. Záver sobotného programu, ale aj celých Hornonitrianskych folklórnych slávností, patril výročnému programu DFS Malý Vtáčnik z Prievidze. Deti svoju činnosť prezentovali v detskej ľudovej spevohre Sedem zhavranelých bratov.
  Okrem scénických programov sa mohli návštevníci pokochať šikovnosťou majstrov na Jarmoku ľudových remesiel, ochutnať tradičné jedlá hornej Nitry či si vyrobiť suvenír v tvorivej dielni.

  Aj keď sa tohtoročné slávnosti niesli v duchu zimy a dažďa, nadšenie návštevníkov a folkloristov nebolo o nič menšie. Rovnako ako po minulé roky, aj teraz boli slávnosti plné histórie a tradícii, no zároveň aj súčasnosti. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

  Poďakovanie za finančný príspevok patrí Trenčianskemu samosprávnemu kraju, mestu Prievidza a Fondu na podporu umenia, ktorý festival podporil z verejných zdrojov.

  Za fotografie ďakujeme Miroslavovi Zajícovi a Vladimírovi Štrbíkovi (portál čodnes.sk)

  FOTOGALÉRIA

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.