PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • FS Rozmarija na Ukrajine

  FS Rozmarija pri ABC – centre voľného času v Prešove sa v pondelok  7.5.2018 vrátil  z  medzinárodného folklórneho festivalu  z  Ukrajiny, z mesta Ľvov. Ukrajina, napriek tomu, že je pri nás veľmi blízko a mysleli sme si, že ju poznáme  a že tam nemôžeme zažiť nič nové, prekvapila. Ľvov oslávoval svoje 762  narodeniny od prvého pomenovania  mesta Ľvov. Medzinárodný festival za účasti slovanských krajín z Čiech, Poľska,Slovenska a huculov z domácej Ukrajiny, sa niesol naozaj v duchu jeho názvu  „V kruhu priateľov“. 700 tisícové  mesto Ľvov je prekrásne historické mesto s pozitívnou dušou , ktroú citliví ľudia hneď vnimajú.. Pri jednej návšteve ho nestíhate celé pozrieť. My sme stihli porieť neopísateľne krásne Divadlo opery a len 2 najväčšie kostoly a panorámu celého  mesta sme mali možnosť  zhliadnuť z 65 metrovej veže na Mestskom úrade. Zážitkom  bolo vidieť ako sa robí káva, aj s ukážkou starej výroby  kávy v podzemí, ktorá súbežne slúži ako múzeum aj reštaurácia, ktorú sme absolvovali s prilbami na hlave. Dozvedeli sme sa, že človek, ktorý rozšíril  kávu do Euópy bol z Ľvova, čo by nikomu ani na um nezišlo. Výroba čokolády bola dalším zážitkom zraku aj čuchu, včetne  celej estetickej reštaurácie s pôžitkom vychutnania vynikajúcej horúcej čokolády.  Ďalším pôžitkom  bolo vidieť výrobu lízatiek, jeho rozpávkovú  farebnosť a výbornú chuť. Nevšedným zážitkom bolo aj poschodové Divadlo piva v modernom šýle s veľmi dobrou živou hudbou a fantastickou atmosférou. Mesto ovlýva 1500 reštauráciami a 300 hotelmi a všade  to žije svojbytou atmosfétou.s  niekoľkými  štýlovými folklórnymi  tržnícami. Najzaujímavejšou bol ale podnik – vojenský bunker, bez označenia názvu a miesta, kde sme sa dostali len na heslo. Pri dverách nás vital vojak so zbraňou, vysielačkou nás uviedol  dopodzemia  a pri káve sme sa naučili  infrormácie z úplne iného pohľadu o Banderovcoch, známych z druhej svetovej vojny.
  Festival včelenený do Dni mesta Ľvova  bol len jednou z jeho kultúrnych častí. Veľký sprievod  mestom plný usmiatých a podporujúcich  ľudí každej vekovej kategórie aj zo Slovenka s krásnym  počasím  kúzlili pozitívnu atmosféru. Výborné hudobné kapely na živo  a množstvo pouličných umelcov to ešte umocňovali. Lazerová shou na  famóznej budove z čias rímskej ríše Technickej univerzity  o histótii mesta, stupňovali   naše pocity.
  Posledným koncertom za jednohlasného skandovania publika „molodci, molodci „  v čarokrásnej filharmónii  a závererčnou  recepciou „ukrajisnko – slovensko – českej „  medzinárodnej  hudby  sme sa rozlúčili s Ukrajinou a nepokazili nám to ani úplatní ukrajinský  colníci, ani slovenskí  colníci ktorí na  vyhádzali  batožinu pri hľadní cigaroet a alkoholu.. Sme radi, že sme znova už po 90 ty krát boli  reprezentovať Slovensko a Prešov a môžeme s úprimeného srdca vysloviť „Sláva Ukrajini“.

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 5,, priemer: 8,60 z možných 10)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.