PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Zvyky a obyčaje počas pôstu

  Posledný februárový večer v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave sa niesol v pôstnom duchu. Diváci mali príležitosť spoznať folklórny súbor Dubina z Rožňavy aj z inej strany ako spievajúcich a tancujúcich folkloristov. Martina Dudášová, moderátorka večera, privítala troch zástupcov tejto veľkej rodiny a svoje otázky postupne adresovala IvanoviNemčokovi, vedúcemu súboru, Marekovi Dovalovskému a MáriiHuňákovej. Obidvaja sú rodáci z Rejdovej a k tradíciám, remeslám a gemerskej kuchyni majú blízko.
  Ivan Nemčok, napriek tomu, že pôvodom nie je Gemerčanuž viac ako 30 rokov pôsobí na gemerskej folklórnej scéne. So svojimi deťmi šíri piesne a tance horného Gemera a vštepuje ich aj tým najmladším v detskom súbore Haviarik. Marek Dovalovský sa venuje ručnej výrobe šindľov, šitiu gemerských kožúškov, ktoré aj vyšíva, ale vyhotovil aj niekoľko mužských košieľ. Divákov potešil aj svojimi ukážkami šindľov a kožúškov. Mária Huňáková porozprávala o pôstnych jedlách, ktoré varievala jej mama. Divákov zaujali niektoré jedlá so zvláštnymi názvami, aj také čo sav súčasnosti vôbec nevaria.
  „Projektom U nás taká obyčaj chceme divákom čo najvernejšie sprostredkovať zvyky, obyčaje a informácie aj s menej speváckymi a tanečnými príležitosťami v období roka. Počas pôstu sa stretávali rodiny, aby sa porozprávali i pomohli s väčšími prácami a pri tom si aj zaspievali buď nábožné, alebo clivejšie piesne. Také ponúkli divákom aj členovia folklórneho súboru Dubina z Rožňavy“doplnila Mária Ferenczová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
  Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.