PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Krása dreva

  9.2.2018, Nitra, Ponitrianske múzeum

  Ponitrianske múzeum v Nitre pripravilo vo svojej Veľkej dvorane rezbársku výstavu s názvom Krása dreva. Vystavujúcimi boli členovia Spoločnosti rozvinutej fantázie (SPOROFA), ktorým učarilo drevo a ktorí v ňom hľadajú nové obrazy či výjavy. Členmi tohto občianskeho združenia sú ľudia, ktorí sa zaoberajú tvorivou, umeleckou rezbárskou činnosťou, neškolení umelci-rezbári, majstri ľudových umeleckých remesiel, ktorých drevo podnecuje k hľadaniu nových výrazových prostriedkov. Kurátorka, pani Ružena Lukačovičová prítomným návštevníkom predstavila vystavovateľov, z ktorých mnohí zrealizovali viaceré individuálne výstavy doma i v zahraničí, ale dominantné sú pre nich kolektívne výstavy. Nie sú to mladíci, mnohí dorástli do dôchodkového veku, v ktorom ich zaujala práca s drevom. Videli sme tu biblické výjavy, kolorované farbami, i postavy z našej dávnej histórie, ale aj postavičky v krojoch slovenských i moravských (P. Švorc i D. Švorc), boli tu postavy z našich vinohradov (J. Lukačovič) i z našej dediny (J. Ferianc), videli sme figurálnu tematiku na dekoratívnych predmetoch i črpáky a misky zo svoru (Ľ. Straka). Návštevníkov  zaujali nevšedné samorasty tvorivo a citlivo dotvárané do sugestívnych postáv kráľov i svätcov, ale aj bežných ľudí, šašov i filozofov, hercov či  unavených tulákov (A. Vizner), ako aj drevené šperky, pri ktorých autor využíva štruktúru a farbu dreva.
  Skôr, než sme si mohli popozerať diela majstrov, vypočuli sme si tóny hudby. Zaznela pieseň v zobcovej flaute, počuli sme ľúbozvučné tóny fujary i charakteristické zvuky heligónky v podaní Ľuboša Straku a k týmto nástrojom pridal aj spev ľudových piesní, veď je členom operného zboru SND a bol členom speváckeho zboru SĽUKU. A to všetko v ľudovom kroji z Liptova. Bolo to spestrenie programu pred prehliadkou exponátov, ktoré nás priviedlo do lepšej nálady. Bolo čo obdivovať, očami poláskať opracované drevo a tak trochu si pripomenúť naše dejiny. Treba povedať, že majstri dreva čerpajú svoje námety z histórie a z regiónov kde pôsobia alebo ktorý dobre poznajú. Inšpirujú sa dedinským  prostredím, náboženskou tematikou, ba i slovenským folklórom. Ba niektorí zájdu aj za rieku Moravu za folklórom. Drevo tak poskytuje svojím tvorcom možnosť vyjadriť sa k svetu, k prírode, k človeku a jeho zvykom. Ľudová tvorba je viac ako len záujem. Je to láska k drevu a k jeho využitiu. Je to tvorivá inšpirácia, do ktorej vkladáme svoje umenie a cit. Ak tvorca chytí do ruky kus dreva, musí ho poláskať, poťažkať a zapnúť fantáziu, ktorá ho pripraví na nájdenie vhodného námetu. Potom už inšpiráciu treba iba pretaviť do kresby liet, láskať drevo dlátami, kým nevznikne obraz – reliéf, socha a či šperk, ktorý poteší naše oči. Cítiť vôňu suchého dreva je ako balzam na dušu. Ich tvorcom patrí  náš obdiv a naše uznanie s prianím ďalších nových námetov a diel. Nech im pod rukami vznikajú zaujímavé originály, ktoré dodajú človeku pocit prirodzenej krásy.

  Text a foto: Milan Hlôška

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 9,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.