PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Eugen
 • Gemerské Vianoce

  V stredu 13. decembra v Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave rozvoniavala  škorica a vanilka, ozývali sa koledy a vianočné piesne v podaní folklórnych kolektívov z horného Gemera. Organizátor Gemerské osvetové stredisko v Rožňave pripravilo pre svojich priaznivcov stretnutie s vianočnými tradíciami z Gemera v rámci projektu U nás taká obyčaj…, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.  
  Martina Dudášová v úvode priblížila život v našich dedinách v predvianočnom období, kedy bývajú dni krátke a noci dlhé čo naši predkovia pripisovali zlým silám, pred ktorými sa chránili rôznymi magickými úkonmi. Ale boli to aj dlhé večery naplnené prácou a rôznymi zábavami mládeže počas adventu i jeho duchovná stránka prípravy na Ježišov príchod.
  Folklórne kolektívy Hôra z Rejdovej, Gočovan z Gočova, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Haviarik, Dubina a Haviar z Rožňavy ľudová hudba Ondreja Hlaváča, nositeľka tradícií Mária Brdárska Janoška z Rejdovej, Štefan Gerža z Rožňavy, Ondrej Uhrín z Rožňavského Bystrého a ďalší sólisti svojim programom sprítomnili časy minulé, keď aj v gemerských obciach počas sviatkov všetci si chodili navzájom vinšovať a spievať.
  „Sme veľmi radi, že sa nám v našich multifunkčných priestoroch podarilo pripraviť takú príjemnú atmosféru naplnenú láskou k tradíciám, ktorá vyžarovala nielen z účinkujúcich, ale aj z divákov, za čo im úprimne ďakujem,“ doplnila Mgr. Helena Novotná riaditeľka Gemerského osvetového strediska v Rožňave.
  M. Ferenczová, Foto: archív GOS

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.