PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Eugen
 • Čas vianočný

  Vianočné koledy, vôňa medovníčkov a čerstvého ihličia, betlehemy v najrôznejších podobách, oriešky, jabĺčka, trblietavé ozdôbky a tiež rozžiarené detská očká. Toto všetko sa nám viaže k najkrajším sviatkom v roku, k Vianociam. A práve toto všetko je neodmysliteľnou súčasťou výstavy Čas vianočný, na ktorej sa prezentujú svojimi výrobkami ľudovoumeleckí remeselníci zo žilinského kraja.
  Vo štvrtok 7. 12. 2017 si počas vernisáže výstavy návštevníci vychutnali kúsok vianočnej atmosféry. V úvode sa koledami predstavili dievčatá z DFS Stavbárik zo Žiliny. Po nich nasledoval príhovor riaditeľky Krajského kultúrneho strediska v Žiline, Soni Řehákovej, ktorá poďakovala všetkým ľudovoumeleckým tvorcom, ktorí sa do tohtoročnej, už 35 vianočnej výstavy zapojili. Slovo dostala aj pani Daniela Daníková, podpredsedníčka MO Živena Žilina, ktorá poďakovala za dlhoročnú spoluprácu s Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a zároveň vyslovilaprianie, aby sa tradičným remeslám znovu začali venovať aj mladí ľudia: „Snažíme sa povzbudiť mladých, ktorí už častokrát ani tie nožničky nevedia do rúk chytiť. A my sa ich snažíme učiť, aby remeslo nezaniklo. Mnohým ľuďom sa páči, čo tvoríme, no, žiaľ, nemáme svojich pokračovateľov. Preto je dôležité rozvíjať tvorivosť a zručnosti u detí a snažiť sa, aby ich to chytilo. Priali by sme si, aby sa aj mladí chceli raz venovať niektorému tradičnému remeslu.“ Toto prianie vyslovila pani Daníková snáď za všetkých remeselníkov, ktorých sa v tomto roku na výstave predstavilo dovedna 31. Ľudovoumeleckí tvorcovia prezentujú svoju tvorbu v podobe drôtených či vyrezávaných betlehemov, zdobených orieškov, miniatúr zo šúpolia, prútených či papierových anjelov, vianočných pozdravov s obrázkami z paličkovanej čipky či rôznych ozdôb z textílií. Niektorí tvorcovia pri svojej výrobe zachovávajú tradičné techniky, iní ich kombinujú s novými, modernými metódami.
  Výstava Čas vianočný je predajná, záujemci si tak môžu zakúpiť originálne darčeky a majú možnosť vidieť aj živú prezentáciu ľudových remesiel ako pečenie vianočných oblátok, či drôtikovanie vianočných ozdôb.
  Organizátorom výstavy je Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Valašským múzeum v prírode v Rožnove pod Radhoštěm, ktoré na výstavu zapožičalo súbor fotografií Obrázky z Valašska prezentujúci remeselnú výrobu na Valašsku. Výstava je sprístupnená do 21. decembra 2017 v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami KrKS aj v iných ako uvedených hodinách).
  Mgr. Daniela Srnanková, Krajské kultúrne stredisko v Žiline

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.