PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • 5. workshop folkloristov

  Pod záštitou Spišského osvetového strediska sa už po piatykrát stretli priaznivci folklóru – vedúci folklórnych kolektívov zo Spiša, aby si ozrejmili, resp. získali nové poznatky o práci s folklórnym materiálom. Udialo sa tak počas víkendu 17. – 19. 11. 2017, tradične v rekreačnom stredisku Poráč park v Poráčskej doline. Účastníci mohli načerpať z bohatých teoretických a praktických skúseností lektorov ako aj z priamych archívnych ukážok folklórnych záznamov zo Spiša.
  Piatkový večer sa niesol v duchu tradičného spevu, lektorka – speváčka Eva Brunovská sa podelila o svoje skúsenosti a vzácne rady,  nechýbal ani praktický nácvik spevu vybratých spišských piesní. Okrem iného sa riešila aj problematika výberu piesňového materiálu a práca s ním, hlasová príprava, technika a štýl spevu ľudových piesní.
  Sobotňajší deň a večer lektorovali Katarína Babčáková a Alfréd Lincke, ktorí sa zaoberali charakteristikou tanečných typov detských hier, prácou v DFS – rozvíjanie zručností, pohybová a tanečná príprava detí, detské hry, základy tanečnej techniky ľudového tanca. Cvičilo sa, tancovalo, skúšalo.
  Nedeľa bola venovaná cigánskym a gazdovským muzikám na Spiši. Túto problematiku rozobral na základe svojich vlastných výskumov Ján Čarnogurský, zberateľ miestneho folklóru.
  Samozrejme čas na otázky a ujasnenia bol k dispozícii vždy. Už počas workshopu vznikli mnohé tvorivé nápady, ktoré iste uvidíme na najbližších folklórnych súťažných prehliadkach.
  Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
  Zdroj: Spišské osvetové stredisko v Spišskej Novej Vsi, Mgr. Monika Tkáčová – odborná pracovníčka

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.