PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Ži a miluj, spievaj a tancuj

  To bol názov slávnostného programu k 15. výročiu vzniku folklórneho súboru SENIORPOVAŽAN z Považskej Bystrice. A že to na pódiu žilo spevom, temperamentným tancom, ale aj veľkým spokojným folklórnym srdiečkom dokazovalo spokojné publikum i samotní usmievaví folkloristi. Program v kine Mier Považská Bystrica pripravili 7. októbra 2017 o 18.00 hodine Mesto Považská Bystrica, PX Centrum a Mestské folklórne štúdio. Hosťom programu boli  SENIORKLUB DRUŽBA Trenčín. 
  Réžia: Milan Jankoviech. Hudobná spolupráca: Dobroslav Kortman. Folklórny súbor Seniorpovažan vznikol v roku 2002 ako prirodzená potreba bývalých členov FS Považan naďalej sa stretávať a venovať sa folklóru. Život vo folklórnom svete im jednoducho učaroval. Krásne piesne a tance nášho Slovenska, veľa priateľov, spomienok a druhá rodina. To sú hlavné piliere Seniorpovažanu. Aj napriek pracovným a rodinným povinnostiam si nachádzajú čas na pravidelné nácviky a predstavenia. Ich nadšenie a láska k tancu sú nezmazateľné. Dôkazom je aj to, že súbor neustále funguje až doteraz a môže tak osláviť jeho   15. výročie založenia. Umeleckým vedúcim FS je Milan Jankoviech, organizačným vedúcim folklórneho štúdia je Miloš Ščotka. Zakladateľkou a prvou jeho umeleckou vedúcou bola vtedajšia vedúca mestského folklórneho štúdia Anna Galková, ktorá bola aj dlhoročnou vedúcou FS Považan a DFS Mladosť. Programy súboru tvoria prevažne tance, ktoré boli v minulosti repertoárom FS Považan. Napríklad tance z Horehronia a východného Slovenska, ďalej tance Vladimíra Hluchého ako Kováčsky alebo Cepový a Kraviarky z Púchovskej doliny. Nová tvorba je zameraná hlavne na blízky región. Najnovšou choreografiou je Na dvore pri muzike zo  Záriečia, kde sú použité tance ako Metlový alebo Ofera. Seniorpovažan sa pravidelne zúčastňuje seniorského folklórneho festivalu Kým žiješ, tancuj. Okrem tohto festivalu sa zúčastňuje rôznych festivalov a vystúpení na Slovensku i v Čechách. Okrem vlastných vystúpení a programov úzko spolupracuje súbor aj s ostatnými súbormi vo folklórnom štúdiu. Spolu s FS Považan a DFS Mladosť sa predstavujú 3 generačným programom na rôznych festivaloch na Slovensku. Súbor sprevádza ľudová hudba FS Považan, ktorej vedúcim je Dobroslav Kortman a primášom Marek Gabriš.

  Z podkladov FS SENIOR POVAŽAN spracovala: Ing. Dana Mahútová, FOTO: D. Mahútová

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.