PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Celoslovenské stretnutie fujaristov v Čičmanoch

  Kráľovná medzi ľudovými hudobnými nástrojmi. Tak niektorí ľudia volajú hudobný nástroj, ktorý neodmysliteľne patrí k slovenskej pastierskej kultúre – fujaru. Jej vznik sa lokalizuje do okolia Slovenskej Ľupče, no dnes už má svojich priaznivcov po celom Slovensku. A tí sa zišli uplynulý víkend v Čičmanoch, ktoré pre fujaru nie sú pôvodným domovom, no ich prostredie je očarujúce. 22.-24. septembra 2017 sa na nádvorí Kaštieľa Čičmany konal 12. ročník Celoslovenského stretnutia fujaristov s podtitulom Dedičstvo otcov, zachovaj nám, Pane! Ani upršané a chladné počasie neodradilo divákov od programu, v ktorom sa pod režisérskou taktovkou Michala Fiľa predstavilo takmer 50 fujaristov a dohromady viac ako 130 účinkujúcich.
  Nielen fujaru, ale aj ďalšie pastierske hudobné nástroje mohli návštevníci podujatia obdivovať na výstave Odkazy majstrov, ktorej vernisáž sa konala v piatok v priestoroch  Kaštieľa Čičmany. Gajdy, píšťalky vylievané cínom či ozdobne vyrezávané, koncovky, handrársku píšťalku z baranej kosti, drumbľu, ale i bačovský riad, to všetko predstavili návštevníkom vystavujúci autori: Ľubomír Párička z Martina, Alexander Králik zo Zvolena, Jaroslav Škoda z Banskej Bystrice a Vít Pieš, ktorý je rodákom z Čičmian. Vernisáž bola zahájená zvukom trombít a piesňami v podaní Trombitášov Folklórnej skupiny Javorník z Lúk. Organizátori privítali aj čestného hosťa, významného etnomuzikológa a univerzitného profesora Oskára Elscheka.
  V sobotnom a nedeľnom programe už patrilo javisko predovšetkým fujaristom, ktorí sa predstavili vynikajúcou hrou na fujarách, ale aj svojimi krásnymi hlasmi. Program bol doplnený aj o vystúpenia folklórnych kolektívov a jednotlivcov: Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Trombitáši Štefánikovci, FS Heľpan z Heľpy, FS Poľana zo Zvolena, ZAF Pohronci, FS Stavbár zo Žiliny, Anka Šatanová a domáca FS Lastovienka z Čičmian. O dobrú náladu divákov sa staral aj moderátor Marián Čupka, ktorý si veselými príhodami konkuroval s Arankou z Jarovíc.
  Všetci účinkujúci i diváci počas podujatia dokázali, že ich srdce je plné nielen folklóru, ale aj spolupatričnosti. Po tom, ako sa organizátori dozvedeli, že v susednej obci sa stalo tragické nešťastie a otcovi štvorčlennej rodiny sa stal osudným pracovný úraz, vyhlásili zbierku pre pozostalých, počas ktorej sa podarilo vyzbierať 1100 €. Výslednú sumu odovzdali počas slávnostnej sv. omše v Kostole Nájdenia sv. Kríža v Čičmanoch a aspoň symbolicky sa snažili pomôcť zvládnuť rodine ťažkú situáciu.
  Melódie znejúce z fujár, piesne, tance i hovorené slovo vytvorili v prostredí maľovaných Čičmian pre návštevníkov krásnu atmosféru. Celoslovenské stretnutie fujaristov organizátorsky pripravili Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, Obec Čičmany, ZAF Pohronci a Kaštieľ Čičmany. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.

  Mgr. Daniela Srnanková, foto: Milan Kosec, KrKS v Žiline

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.