PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Ľudový jarmok Pod vŕbičkami

  Sobota 5. augusta patrila v Nedožeroch-Brezanoch remeslám. Už po štvrtýkrát sa v areáli Pod vŕbičkami konal Ľudový jarmok.

  Už doobeda si mohli návštevníci prezrieť prácu šikovných majstrov remeselníkov. Ako každý rok, aj tento sa prezentovali tradičné remeslá v pôvodnom, ale aj modernom šate. Kto chcel, mohol si vyskúšať ako sa robí koryto u Milana Bolfíka či vytočiť si hrnček na hrnčiarskom kruhu s Ivanom Madom. Komu sa viac páči pletenie, mal hneď niekoľko alternatív – buď to mohlo byť háčkovanie u Márii Tobiášovej-Kuzmovej, pletenie z pedigu u Vladimíra Jurenku, drôtovanie u Tibora Bartoša či Štefana Mlicha alebo zložitejšie uzlíky frivolitky u Daniely Kunkelovej. Postup výroby slamených ošietok ochotne návštevníkom vysvetlil aj Rastislav Šovčík. Určite zaujal aj drobný kolovrat s pani Jozefínou Zacharovou, ktorá robila ukážku pradenia. Komu viac inklinuje vôňa dreva, mohol sa zaučiť u Jaroslava Drozda. Iná, vôňa prírodných mydielok, lákala aj zo stánku Aleny Froncovej. Niekoľko návštevníkov sa vždy motalo aj pri stánku Alexandry Madajovej, kde obdivovali krásu výšivky na dreve. Sladkú bodku za prechádzkou medzi remeselníkmi dávala Daniela Škultétyová a jej medovníčky.
  Komu pri potulkách riadne vyhladlo, mohol si pochutnať na domácom guláši, pagáčoch či biaľošoch, ktoré pripravili členky Miestneho odboru Matice slovenskej Nedožery-Brezany. Pre deti boli pripravené tvorivé dielne či jazdy na koni, ktorým sa mnohé z nich potešili. Povoziť sa mohli, samozrejme, aj dospelí.
  Napriek veľmi teplému počasiu sa areál poobede zaplnil návštevníkmi, ktorí si prišli vychutnať dávku folklóru. Tú im dopriali folkloristi z FSk Lúčina z Koša, FSk Sielnica z Lazian zobrala návštevníkov na zabíjačku či jarmok a hosťujúca FSk Bažalička z Plachtiniec-Príbeliec nám predviedla krstenie mládencov, totku na jarmoku či oplakávanie Urbana na Fašiangy. Keď sa slnko schovalo za stromy, do tanca zahrala cimbalovka Braňa Jakubisa a parket sa pomaly zaplnil.
  Veríme, že si všetci návštevníci prišli na svoje a poctia nás svojou návštevou aj na jubilejnom piatom ročníku. Takže – tešíme sa na vás opäť 4. augusta 2018 v Nedožery!

  Organizátori: Miestny odbor Matice slovenskej a Obecný úrad Nedožery-Brezany
  Spoluorganizátori: Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi
  Podujatie sa konalo s finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja a Matice slovenskej.
  Text a foto: Bibiána Krpelanová

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.