PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Terézia
 • Z biegem Olzy

  S prúdom rieky Olzy

  V sobotu podvečer patrila Veľká scéna vo Východnej folklóru z regiónu tešínskeho Sliezska z pohľadu poľskej národnostnej menšiny. Celý program sa niesol s prúdom rieky Olzy – od hornej časti Jablunkovska až po Bohumínsko, kde s vlieva do Odry.

  V programe sa odprezentovali súbory Górole z Mostov u Jablunkova, Zaolzi z Jablunkova, Bystrzyca z Bystřice, Oldrzychowice z Oldřichovic, Olza z Českého Těšína, Suszanie z Horní Suché a Błędowice z Bludovic.

  Divákom ukázali štylizované práce na poli, pri rúbaní stromov, ale aj aká bola atmosféra na jarmoku či baníckych zábavách.

  Okrem toho sa diváci mohli dozvedieť čo musel mládenec spraviť pre to, aby bol prijatý za baníka – okrem nadšenia pre prácu musel vedieť aj dobre tancovať, ale aj piť pivo.

  Človek si pri tomto programovom bloku uvedomil, že voľakedy bol prostý ľud, je jedno či zo Slovenska, Česka alebo Poľska, vďačný za to, že mohol žiť, pracovať a tak po sebe niečo zanechať. Táto vďačnosť sa odrážala nielen v každodennej práci, ale aj modlitbe, tanci či speve.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 6,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.