PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • FS Rozmarija v Bulharsku

  FS Rozmarija z Prešova sa vrátil  z medzinárodného folklórneho  festivalu z Bulharska, z mesta Panagjuristhe. 35 členná výprava mladých umelcov bola 5 dní v blízkosti Sofie spolu  so súbormi z Indie, Ekvádoru  a Ukrajiny aj 6 tich najlepších súborov z Bulharska, prezentovať kultúru východného Slovenska . Nikto nepredpokladal , že práve a presne v čase festivalu budú mraky nad celou Európou. Už prvý deň nás vítali  pred novootvoreným jediným modrým hostelom v červeno hnedom mestečku usmiaty Indovia a priateľský Ecuádorci  a pohostinný personál organizátorov folklórnej celosvetovej najstaršej organizáci e I.G.F. Festival bol ale napriek  neutíchajúcemu dažďu  veselý a úspešný.
  Zo šedého nie veľmi upraveného zahmleného upršaného mestečka sa posedný slnečný deň vykľulo plno prekvapivých tajomstiev. Videli sme zlatý národný poklad Bulharska nevyčísliteľnej hodnoty a neopísateľnej krásy,  ktorý  náhodou našli  3 bratia v jedno decembrové ráno  roku 1949 v meste Panagjuristhe.  Pocítili sme silu odvážnych mladých bytostí v boji za slobodu v úžasne zachovaných  príbytkoch kde skutočne žili, ako keby tam ešte boli. A priniesli sme si zo sebou na Slovensko Mistra festivalu Štefana Kovalčíka  a nečakané 3.miesto zo súťažného festivalu,  na ktoré nechodievame, ale neskoro  sme sa dozvedeli, že je súťažný, iba 2 dni pred odchodom na festival.
  A tak okrem  príjemných skutočne  neočákavaných ocenení sme si doniesli to, po čo chodievame do sveta,  po veľkú radosť z poznania nových milých  a veľmi priateľských ľudí  aj hostiteľov a skvelý pocit, že sme niečo  urobili pre zblíženie a ľudskosť nielen medzi nami, ale aj medzi kontinentmi a vrátili sa zdraví domov, kde pokračuje nepretržitá  letná šnúra koncertov po Slovensku a Poľsku v Mokroluhu, Novej Bani, Korimanke, Komanczi,  na Agrokomlexe  v Nitre a v Dargove.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 6,50 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.