PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ľubor
 • Čo je dobré, nie je zlé

  Po krátkej technickej prestávke kvôli priamemu prenosu program v sobotu pokračoval na Veľkej scéne blokom Čo je dobré, nie je zlé. Pri prezeraní programu sme si možno viacerí pomysleli, že 10 minútový blok, ktorý bol venovaný p. Nosáľovi je akosi málo. Avšak celý program Čo je dobré, nie je zlé bol prenesene venovaný tejto významnej slovenskej folklórnej osobnosti a hlavne jeho citátu “Každá forma prezentácie ľudového tanca je správna a dobrá, keď je dobrá”.

  Program sa snažil poukázať na rôzne spôsoby spracovania ľudového tanca a jeho prezentáciu na pódiu. Zároveň bol interaktívne prerušovaný výpoveďami choreografov folklórnych súborov na Slovensku. Poukazovali na to, že prepojenie starých zvykov a nového spracovania nemusí byť vždy zlé, ale musí byť dobre premyslené a prepracované. Folklór je živý organizmus, ktorý sa vyvíja. Niektorí však pripomenuli aj to, že sú určité témy, ktoré nedokážu byť humorne spracované a treba ich zachovať v takej podobe ako sa o nich dozvedeli od informátorov vo výskumoch.

  Na pódiu sme mali možnosť vidieť FS Borievka z Košíc, TS Kumšt z Bratislavy, FS Mladosť z Banskej Bystrice, FS Rákonca z Fiľakova, FS Vagonár z Popradu a hosťami boli FSk Dolina z Gemerskej Polomy, Jakub Filipko z FS Váh z Liptovského Mikuláša a Katarína Póňová z DFS Čunovský kŕdeľ z Čunova.

  Prvá polovica programu patrila viac štylizovanému folklóru v podaní folklórnych súborov a druhá ukázala autentickejší prístup k spracovaniu ľudových zvykov. Na konci sa však stretli všetci na jednej veselici a všetky rozdiely sa stretli. Na záver sme si všetci v amfiteátri zaspievali na Kráľovej holi a potom bolo počuť už len šum obalov z vreckoviek 🙂

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.