PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Čipkované radosti

  Farebnými niťami, rozmanitými vzormi a originálnymi nápadmi vytvorili pestrú mozaiku umenia členky Klubu paličkovanej čipky Gracia pri KrKS v Žiline. Ich čipkárske zručnosti prišli obdivovať návštevníci do priestorov Makovického domu v Žiline na vernisáž výstavy Čipkované radosti – Mozaika, ktorá sa uskutočnila 24. 5. 2017. 
  Výstava je už tradičnou súčasťou žilinských Staromestských slávností a patrí medzi obľúbené sprievodné podujatia. Tohtoročnú vernisáž otvorili hudobným programom žiaci zo Základnej umeleckej školy Ladislava Árvaya v Žiline. Marek Tichý a Marek Kmetík pod vedením pedagóga Jána Praženicu sa predstavili hrou na akordeón. Slová chvály na mozaiku z čipkovaných radostí vyjadril podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Ing. Jozef Štrba a PhDr. Soňa Řeháková, riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktoré je zároveň hlavným organizátorom výstavy.
  Klub paličkovanej čipky Gracia pri KrKS v Žiline každoročne v čase Staromestských slávností otvára vernisážou svoju výstavu, ktorá je zároveň aj vyvrcholením tvorivého ročného snaženia žilinských čipkárok. V tomto roku sa na vernisáži prezentovalo so svojimi prácami 15 členiek klubu s takmer 150 väčšími i menšími prácami.Mnohé z nich boli abstraktné, ale aj figurálne, s kvetinovými motívmi a aj s aplikovanými regionálnymi čipkami, na ktoré je Slovensko veľmi bohaté.“ opísala výstavu doc. PhDr. Helena Janotová, CSc., vedúca Klubu paličkovanej čipky Gracia pri KrKS v Žiline.
  Pestrosť, bohatosť, no najmä precíznosť vystavených prácčipkárok z klubu Gracia je častokrát vzorom a inšpiráciou aj pre čipkárky z celého Slovenska. Mnohé z nich vedú rôzne kurzy, tvorivé dielne a workshopy. Takýto celoslovenský workshop paličkovanej čipky pod vedením žilinských lektoriek Kataríny Búranovej, Lýdie Pekaríkovej a Emílie Ondíkovej bude prebiehať 2.- 4.6. 2017 v Terchovej – Štefanovej. A práve účastníčky tohto workshopu sa pred jeho začiatkom budú môcť inšpirovať výstavou Čipkované radosti – Mozaika, ktorá je verejnosti sprístupnená od 25. 5. 2017 do 15.6.2017. Výstavu si návštevníci môžu pozrieť v pracovných dňoch od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska aj v inom ako uvedenom čase).

  Autor: Mgr. Daniela Srnanková, Krajské kultúrne stredisko v Žiline
  Foto: archív KrKS v Žiline, Katarína Búranová

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.