PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vladislav
 • Kapura – folklórne dvere poznania

  Čo to je…
  Je to práve desať rokov, čo sa začala vysielať cyklická televízna relácia o folklóre, súťaž video klipov, informácie o dianí a folklórnych akciách na Slovensku, relácia sa jednoducho nazýva  „ Kapura“. Východniarsky je to názov brány do dvora. Symbolika je v tom, že každá kapura – brána na dedinách sa otvára pre ľudí, ktorí prichádzajú v dobrom, s čistým úmyslom, ktorí chcú niečo doniesť, prípadne si odniesť.  Mne tento názov evokuje jednu myšlienku, že pre poznanie divákov na Slovensku sa dvere otvárajú všetkým, folklórnym súborom, dedinským folklórnym skupinám, ľudovým výrobcom, krojov, hudobných nástrojov, náradia, nástrojov, hrnčiarom jednoducho všetkým ľudovým umelcom. Táto Kapura samozrejme  ponúka slovenskému divákovi široký prehľad o tvorbe, regionálnych druhoch a pestrosti folklóru na celom, celučičkom Slovensku. Azda sa na Slovensku nenájde človek, ktorému  aspoň trochu páči náš slovenský folklór, aby nevidel aspoň niektoré časti tejto televíznej produkcie.  Množstvo natáčania, poznávania zažil celý štáb po potulkách Slovenskom, pri natáčaní ukážok práce v jednotlivých folkloristických zoskupeniach.

  Kto je to…
  Spomínam si, keď sme v roku 2006  práve s Omladinou natáčali náš tanec „ Raslavice..“, ako to prebiehalo v štúdiu. Množstvo svetiel, kameramani, zvukári, Beátka a hlavný protagonista režisér Peter Hudák. Všetko prebiehalo, v pohode, nikto sa nestresoval, okrem účinkujúcich. Na televíznom štábe bolo vidieť a priam z nich sršala profesionalita. Veď tento kolektív profesionálov, už desiatky rokov, pripravuje a vysiela na živo, galakoncert z Východnej. Vo Východnej pripravuje  aj záznamy s ostatných vystúpení, aby diváci, ktorí nemôžu do Východnej prísť si mohli tento veľkolepý festival pozrieť v teple domova. Po svojich potulkách po folklórnych festivaloch na Slovensku, som ich stretol, v Detve, v Heľpe, dávnejšie v Gombaseku i v Košiciach na folklórnom festivale. Stále tí istí, milí, prívetiví, usmiati, pozitívne  a kamarátski naladení ľudia z televízneho štábu Kapury.

  Kto všetko tam bol…
  Je rok 2016 a relácia Kapura oslavuje desiate výročie svojho vzniku. Koncert, veľkolepé stretnutie folkloristov z celého Slovenska sa odohráva v divadle Jonáša Záborského v Prešove. Prichádzam do zákulisia asi dve hodiny pred začiatkom. Na chodbách, na javisku, v portáloch stretávam množstvo kamarátov, známych folkloristov naozaj z celého Slovenska. Zdravíme sa  , ako keby sme boli na nejakom folklórnom festivale. Každý z týchto tristo účinkujúcich, aspoň raz sa predstavil v niektorom z množstva dielov Kapury. Každý spomínal na natáčanie svojho klipu v dobrom, s radostnými a veselými spomienkami.
  Sadám si do hľadiska, aj tu pohľadom stretávam množstvo známych, všetky sedadlá sú obsadené, očakávame kedy sa to začne. Zrazu vzadu na projekcii sa objaví a v reproduktoroch zaznie, známa a obľúbená znelka „ našej Kapury“. Scéna divadla sa zapĺňa tanečníkmi so všetkých regiónov Slovenska. Predstavujú sa nám úryvkami svojich tancov. Najprv Vlado Michalko všetkých jak na javisku, tak aj v hľadisku vyučuje školou tanca, k jednoduchému čapášovaniu v sede na sedadle. Na scénu prichádzajú zástupcovia západoslovenského regiónu, Myjava, Trenčín Záhorie postupne sa striedajú svojimi vstupmi zástupcovia z tohto kúta Slovenska. Tance, hudbu a spevy, striedajú videoklipy, každé predstavenie je odmenené diváckym potleskom. Kapurácka metla vymetá ďalšie kúty Slovenska, Považie, Kysuce, Terchová, Oravskí gorali, Gorali spod Magury,  Liptov, sa na javisku strieda súbor i jednotlivci, hudobníci, speváci i tanečníci. Podpoľanie sa predstavilo spriahnutím štyroch kolektívov v jednom bloku, krásna podpolianska muzika, strhla do tranzu aj všetkých divákov. Na javisko prichádzajú dievčatá , ženičky z Horehronia, svojimi lúčnymi spevmi nám predstavujú krásu nielen spevu, ale predstavujem si pri ich speve aj krásu Slovenska, lúky, doliny, krásne potôčiky, medzi horami učupené dedinky, ktoré sa predbiehajú vo svojej malebnosti. Tento úchvatný zbor speváčok, odetých do úžasne pestrofarebných krojov, striedajú statní chlapi z horehronských dedín, Šumiac, Heľpa, Telgárt a Vernár. Ich spoločný spev, musel ovanúť divákov, závanom zimomriaviek. Postupujeme ďalej východ Slovenska Šariš, Zemplín, Abov, Gemer, opäť výstižne, jednoducho a krásne predstavenie tejto neprebernej studnice folklóru. Tanec, hudba, spev nás sprevádzajú po týchto častiach Slovenska. Zmes pestrofarebných krojov, dynamické pesničky, striedajú rezké čardáše. Katka Birková spontánne, s radosťou a graciózne moderovala tento a týmto potvrdila, že je neodmysliteľnou súčasťou tejto partie. Ani sme si neuvedomili a je tu koniec tohto úchvatného programu, programu, ktorý bol jubilejný, oslavný a pompézny. Dlhý skandovaný potlesk divákov nielen účinkujúcim, ale hlavne tvorcom nielen tohto programu , ale tvorcom a štábu „našej Kapury“.
  Čo bude???
  Želám a hovorím asi nielen za seba, ale aj za všetkých divákov Kapury, aby to nadšenie, vôľa a chuť Vám, všetci tvorcovia Kapury, ešte ostalo dlhé roky. Aby ste svojou pomyselnou metlou kamier a mikrofónov vymietli všetky kúty Slovenska, aby ste náležite a krásne zviditeľnili všetkých ľudí v tejto republike, ktorí sa zaoberajú folklórom, lebo títo jednoduchí ľudia si to za svoju prácu naozaj zaslúžia. Prajem Vám do nasledujúcich rokov veľa zdravia, nápadov a vytrvalosti v hľadaní, spracovávaní, nášho najväčšieho bohatstva, dedičstva našich predkov, ktoré si my všetci s radosťou a úctou uchovávame a zvelebujeme.

  Všetkých Vás pozdravuje Imro Oravec
  Autor fotografii: Peter Berčík

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 4,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.