PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • Jemná krása čipky

  Kosá dierka, pichaná väzba, pletencová väzba, malé pavúčiky, hrachovienka, polpár. To sú len niektoré zo základných vzorov využívané v tradičnom ľudovoumeleckom remesle – paličkovanej čipke. Tieto, ale aj ďalšie vzory sa počas 3-mesačného kurzu Základov paličkovanej čipky učilo 5 nových potenciálnych čipkárok. Kurz prebiehal v Makovického dome v Žiline v mesiacoch september až decembre. Organizátorom bolo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a odbornou lektorkou pani Mária Hnidková – zakladateľka a členka Klubu paličkovanej čipky Gracia pri KrKS v Žiline.
  Počas kurzu sa účastníčky učili správne navíjať na paličky, viazať tkáčsky uzol a v paličkovaní využívať techniku prekríženia, preloženia, pletenca s pikotkami, techniku hladkého a krúteného plátenka s hladkým či pevným okrajom. Paličkovaná čipka si pri práci vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti a šikovnosti. Mária Hnidková, lektorka kurzu, zhodnotila priebeh stretnutí i samotné účastníčky: „Na každom z 10 stretnutí sa záujemkyne o paličkovanú čipku naučili dva vzory. Všetky členky úvodné základy zvládli, úspešne čipkovali a som rada, že majú záujem o rozšírenie čipkárskej škály a v začatom umení chcú pokračovať. Úroveň kurzu hodnotím kladne a mám radosť, že rodina čipkárok sa rozrástla. Zároveň ďakujem Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline za zorganizovanie, starostlivosť a priebeh celého kurzu.
  O náročnosti techník paličkovanej čipky niet pochýb. Toto drobné a veľmi jemnéremeslo je naozaj obdivuhodné pre svoju krásu, no zároveň si vyžaduje neľahkú prácu plnú strpenia. To si uvedomovali aj samotné účastníčky pred začiatkom kurzu: „S obavou som kráčala na prvé stretnutie kurzu paličkovanej čipky, pretože len na základe matnej predstavy som vedela, ako sa tá jemná krása čipky tvorí. Hlave sa mi vynárali otázky, či to vôbec zvládnem, či to nebude príliš náročné. Ale hneď po pár minútach som pochopila, že vďaka našej pani lektorke, pani Hnidkovej, to zvládnem. S jej odborným, veľmi zrozumiteľným a zároveň priateľským spôsobom vedenia kurzu ma čaro paličkovanej čipky uchvátilo ešte viac. Len vďaka nej som zvládla základy a už je len na mne, ako sa sama budem zdokonaľovať a napredovať. Samozrejme, pomoc v ďalšej práci ponúka nielen pani lektorka, ale aj Klub paličkovanej čipkyGracia pri KrKS v Žiline, ktorý je možné po absolvovaní kurzu navštevovať. Rada by som vyjadrila svoju veľkú vďačnosť nielen vynikajúcej lektorke pani Hidkovej, ale aj Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline, ktoré tento kurz zorganizovalo.“ vyjadrila sa po absolvovaní kurzu Miroslava Solčianska, jedna z jeho účastníčok. O tradičné ľudové remeslá, a teda ja o paličkovanú čipku je stále záujem a to je dôležité pre zachovanie tejto tradičnej umeleckej zručnosti. Autor: Mgr. Daniela Srnanková, Krajské kultúrne stredisko v Žiline

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.