PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Lýdia
 • Čas vianočný

  Vôňa ihličia, medovníkov a teplo sálajúce z horiacich sviečok. To je tá pravá vianočná atmosféra. A presne táto vianočná nálada dsc08533zavládla počas vernisáže výstavy Čas vianočný, ktorá sa konala 6. 12. 2016 v Makovického dome v Žiline.Samozrejme, nesmeli chýbať ani koledy. Tie za sprievodu harmoniky zaspievali malí vinšo
  vníci z Detského folklórneho súboru Lieska zo Žiliny. Vernisáž výstavy otvorila PhDr. Soňa Řeháková, riaditeľka Krajského kultúrneho strediska v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktoré bolo zároveň organizátorom podujatia. Slovami chvály vyjadrila obdiv nad zručnosťou 31 vystavujúcich autorov – ľudovoumeleckých tvorcov Žilinského kraja a zároveň všetkým zúčastneným zaželala pokojné prežitie sviatočných chvíľ. Slova sa ujala aj pani Daniela Daníková, predsedníčka spolku MO Živena Žilina, ktorá sa na výstave taktiež prezentuje svojimi výrobkami. V úvode poďakovala organizátorovi podujatia za každoročnú možnosť zapojiť sa do výstavy Čas vianočný a ďalej pokračovala: „Napriek tomu, že každý z nás má svoje starosti a množstvo pracovných či rodinných povinností, vždy sa do výstavy radi zapojíme. Sadneme si k tejto práci, ktorá nás tak napĺňa a myslíme predovšetkým na to, že toto všetko, čo vyrobíme a neskôr vystavíme, niekoho poteší. Pretože do svojej práce vkladáme lásku. A ja si myslím, že zo všetkých týchto výrobkov tú lásku naozaj cítiť.“Drevené betlehemy, ozdoby z orieškov, prútia, slaného cesta i miniatúry zo šúpolia vyrobili remeselníci tradičnými ľudovoumeleckými technikami. Niektoré prírodné materiály však odeli do nového šatu, čím výstavu obohatili o nové, zaujímavé prvky a techniky.
  Návštevníci výstavy Čas vianočný môžu potešiť nielen svoje oči, ale aj svojich blízkych. Výstava je predajná a záujemci si tak môžu zakúpiť originálne, ručne vyrábané výrobky vystavujúcich autorov – ľudovoumeleckých remeselníkov a majstrov. Na výstave bude okrem hotových výrobkov možnosť vidieť aj praktickú ukážku ľudovoumeleckej tvorby.
  Súčasťou výstavy sú aj pohľadnice s vianočnou tematikou, ktoré v rámci cezhraničnej spolupráce a projektu Keď ruky rozprávajú zapožičalo Valašské muzeum v přírode v Rožnově pod Radhoštěm.
  Predvianočná výstava je sprístupnená v termíne od 7.12. do 21.12.2016 v Makovického dome v Žiline v čase od 8. do 16. hodiny (po dohode so zamestnancami Krajského kultúrneho strediska v Žiline je možné výstavu navštíviť aj v inom ako v uvedenom čase).

  Mgr. Daniela Srnanková, Krajské kultúrne stredisko v Žiline

  FOTOGALÉRIA

   

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.