PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Terézia
 • Spevácke domy na Gemeri

  Gemerské osvetové stredisko s finančnou podporou Fondu pre podporu umenia zorganizovalo dňa 29. septembra, po prvýkrát spevácky workshop. ????????????????????????????????????Podujatie sa konalo v Krásnohorskej Dlhej Lúke v Hostinci Buzgó a bolo zamerané na spevácke techniky pre členov folklórnych kolektívov, ale aj nečlenov, pre spevákov, ale aj „nespevákov“, ktorých ľudová pieseň zaujíma. Pozvanie organizátorov prijala lektorka muzikologička Alžbeta Lukáčová, ktorá na začiatku stručne priblížila určité špecifiká ľudovej piesne, činitele ľudovej hudobnej predstavivosti a osobitý spevný repertoár na Gemeri. V druhej časti workshopu si už účastníci vypočuli staré nahrávky rejdovských spevákov a sólistky Márie Brdárskej, kde mali za úlohu všímať si rôzne identifikačné prvky viachlasného spevu v hornej časti Gemera, konkrétne v obci Rejdová. Potom si už sami skúšali zaspievať piesne, pri ktorých tvorili typické ozdoby a spodné, či horné hlasy. Po skončení edukačnej časti nasledovala voľná časť, kde sa spievalo a bavilo za doprovodu ľudovej hudby Ondreja Hlaváča. Podujatia sa zúčastnili folkloristi z rožňavského okresu, ale aj z Revúcej a Rimavskej Soboty.  Organizátori plánujú v týchto stretnutiach pokračovať a to už 27. októbra.

  Mgr. Mária Hlaváčová

   

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.