PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Miloš
 • Najlepší gajdoši sú v Oravskej Polhore

  Na 17. ročníku medzinárodného gajdošského festivalu sa predstavili účinkujúci z ôsmych krajín.

  Verdikt medzinárodnej poroty na súťaži mladých gajdošov v rámci tohtoročnej Gajdovačky rozhodol o tom, že najlepšími gajdošmi spomedzi 25-tich, ktorí sa predstavili v súťaži O Zboroňovu nôtu, sú v mladšej (do 15 rokov) i staršej (do 25 rokov) kategórii práve Polhorci – Martin Machajda a Adrián Matis. Dominovali aj medzi zručnými gajdošmi z Poľska a Českej republiky. Medzinárodný gajdošský festival v Oravskej Polhore a Zuberci ponúkol však viac.
  Výstava autorských fotografií, súťaže v speve a v hre na gajdách, návšteva múzea oravskej dediny aj spomienky na zosnulých gajdošov. Aj taký bol 17. ročník medzinárodného gajdošského festivalu, ktorý sa uskutočnil počas teplého druhého septembrového víkendu v Oravskej Polhore, Sihelnom  a Zuberci. Pozvanie na tohtoročné účinkovanie prijali gajdoši z ôsmych európskych krajín. Najväčšie zastúpenie mali gajdoši zo Slovenska a Poľska. Za nimi však nezaostávali ani ďalší účinkujúci z Čiech a Moravy, Francúzska, Talianska, Bieloruska, Litvy a Škótska. Iniciátorom, hlavným organizátorom a finančným garantom festivalu bolo Oravské kultúrne stredisko v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, technickým garantom obec Oravská Polhora a partnerom Cech slovenských Gajdošov. Podujatie finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Program Gajdovačky 2016 sa otvoril v piatok o 17.0 hodine výstavou autorských fotografií Františka Skurčáka. Piatkový program pokračoval regionálnou súťažou v speve ľudových piesní Tak spievala moja babka, kde sa predstavili deti z oravských goralských obcí. Práve v tomto programe mali deti možnosť predviesť a interpretovať známe i menej známe ľudové piesne spievané v goralskom nárečí, ktoré je v na hornej Orave stále živé a udržiavané. Prvý večer festivalu sa niesol v duchu uvoľnenej atmosféry. Vo večerných hodinách v areáli penziónu Hrubjak všetkých divákov na správnu vlnu naladil koncert Pánov času, gajdošského zoskupenia, ktoré sa venuje interpretácii slovenských ľudových a stredovekých piesní hraných vlastným štýlom. Po koncerte mladých gajdošov z okolia Nitry bolo pódium pripravené pre každého gajdoša, ktorý si chcel zahrať a predviesť sa v programe Zahraj si, kto chceš. prezentacia-bieloruskych-gajd-medium
  Sobotňajší program sa začal v ranných hodinách v Gajdošskej izbe. Práve tu sa účastníci festivalu aj širšia verejnosť mali možnosť dozvedieť sa niečo nové o bieloruských gajdách. Pútavé rozprávanie Vitala Voronaua o gajdách a gajdošských aktivitách v Bielorusku počúvalo niekoľko desiatok záujemcov. Vital sa prezentoval nielen slovom, ale aj hrou na bieloruských gajdách. Aktívne snahy slovenských gajdošov z okolia Nitry následne prezentovali Gajdošskí trogári z Veľkého Zálužia. Práve táto skupina mladých ľudí sa snaží aktívne udržiavať a učiť hru na gajdách najmladšiu generáciu záujemcov z oblasti Ponitria. Popoludní gajdoši na chvíľu opustili Oravskú Polhoru, aby sa mohli prezentovať na sprievodných podujatiach festivalu. Zvuk gájd sa tak rozliehal nielen v Múzeu oravskej dediny v Zuberci, ale aj na najvyššom vrchu hornej Oravy, na Babej hore i v susednom Sihelnom. Večerný program tradične patril medzinárodnej gajdošskej súťaži O Zboroňovu nôtu, ktorá sa realizovala už po šestnásty krát. Hlavným cieľom súťaže bolo podporiť a propagovať hru na gajdy aj medzi najmladšou generáciou a aktívne ich nabádať k jej rozvíjaniu. Súťažiacich hodnotila päťčlenná odborná porota, ktorá musela rozhodnúť o tých najlepších. Za Slovensko hodnotili Juraj Dufek, výborný slovenský interpret a výrobca gájd a Lukáš Lacko, žiak Milana Ruska z Bratislavy, ktorý zručne prevzal hodnoty slovenskej gajdošskej kultúry. Zo zahraničia sa úlohy porotcov zhostili hneď traja vynikajúci gajdoši, profesor z Wroclavskej univerzity a najuznávanejší odborník na gajdy v Poľsku, prof. Zbigniew Przerimbski, Dr. Lindsay Davidson, Škót bývajúci v Poľsku, ktorý ako prvý získal diplom a doktorát v hre na gajdy a Janus Jaskulski, špecialista na ľudové nástroje rôznych kultúr sveta v múzeu v Poznani. Po súťaži sa v sále rozliehali zvuky gájd na prezentácii o zápise slovenskej gajdošskej kultúry do svetového nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO v podaní Milana Ruska. Večer zakončil programom Zvuky gajdošského sveta v areáli penziónu Hrubjak, ktorý trval do neskorých nočných hodín.
  Posledný deň festivalu začal poctou zosnulým gajdošom na cintorínoch v Oravskej Polhore a v Sihelnom a pokračoval svätou omšou za nositeľov tradícií a koncertom v rímsko-katolíckom kostole v Oravskej Polhore. Pred obedom sa všetci súťažiaci a ostatní účinkujúci stretli v sále, aby si vypočuli vyhlásenie výsledkov súťaže o Zboroňovu nôtu. V kategórii do 15 rokov prvé miesto patrilo Martinovi Machajdoví z Oravskej Polhory. Druhé miesto si odniesla mladá Gabriela Knetlová zo Strakoníc a tretie patrilo veľkozálužskému gajdošovi Filipovi Jozefovi Chňapekoví. V druhej kategórii B1 do 25 rokov prvenstvo patrilo domácemu Adriánovi Matisovi z Oravskej Polhory. Druhé miesto putovalo k Janovi Rytovi do Poľska zo Suchej Beskidzkej a tretie miesto prináležalo Jakubovi Ošmerovi z Prostěkova. V kategórii B2, v ktorej mohli gajdoši prezentovať voľný štýl, sa na prvom mieste umiestnil Jiří Pavlíček z Prahy, ktorý porotu zaujal hrou na gajdy doplnenou o moderný beatbox. Druhé miesto obsadil Adam Knobel z Babimostu a tretie Matúš Kovár zo Zohoru. Po odovzdaní cien a diplomov pre súťažiacich sa sála kultúrneho domu poobede zaplnila divákmi, ktorí si prišli pozrieť záverečných galaprogram, ktorý ukončil 17. ročník Gajdovačky.
  Tohtoročná Gajdovačka sa niesla v duchu dobrej nálady a zábavy. Nezabudlo sa však ani na skvelých gajdošov, ktorí už nie sú medzi nami. Počas vlaňajšej Gajdovačky rady muzikantov opustil Vladimír Kovařík z Prahy a v apríli tohto roku bývalý cechmajster Bernard Garaj starší. Spomínalo sa aj na 95. výročie narodenia a 15. výročie od úmrtia chýrneho polhorského gajdoša Jozefa Zboroňa. I preto je cieľom Gajdovačky odovzdať posolstvo gajdošskej tradície mladej generácii. O tom, že tieto snahy prinášajú svoje ovocie, svedčí aj každoročná početná účasť účinkujúcich na medzinárodnom gajdošskom festivale v Oravskej Polhore.

  Bc. Miroslava Ivanová; Dolný Kubín 16. 09. 2016

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.