PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Klaudia
 • Karička ako životabudič

  ...aj s vrecúškom ľadu na čele

  Slnko tancujúcim karičku pristane. Horúčava  však tancujúcich neunavila, naopak, akoby slnko dobíjalo ich radosť z dynamického pohybu v kruhoch. Napriek tomu, že účinkujúcich aj divákov bolo okolo 1300, záchranári zasahovali len raz, a to v prípade dievčiny, ktorej prišlo od tepla nevoľno –  ak nepočítajú DSC_0120pár
  vrecúšok ľadu na čelá organizátorov.

  Môžem porovnávať, veď mám za sebou stovky podujatí. Radosť ľudí v kruhoch doslova sršala. Fantastické!” teší sa nestor folklóru na východnom Slovensku a odborný garant podujatia Veselá Karička 2016 Vladimír Urban, ktorý včera tancujúcich na Hlavnej ulici v Košiciach koordinoval. „Slovenské rekordy požiadame o zápis o ustanovujúci rekord. Už štvrtý v poradí súvisiaci s Karičkou na Hlavnej v Košiciach. Presne 980 tancujúcich vytvorilo 490 bráničiek, čo dosiaľ na Slovensko nebolo. Veľmi sa tomu tešíme,” sumarizuje za tvorcov podujatia Ing. Monika Floriánová, koordinátorka z Communication House.
  Veselou karičkou odštartovali 35. ročník Cassovia Folkfestu aj súbory z Estónska a Srbska a tiež  Seiči Okubo a jeho manželka Hiroko z Japonska, vedúci tamojšieho  folklórneho súboru Krásna Hôrka, ktorý v Tokiu existuje od roku 1993.
  Organizátori odovzdali štafetové stuhy mestu Michalovce prostredníctvom Syrárne Bel Slovensko, výrobcovi syra Karička, partnerovi podujatia. Ten po inšpirácii z Košíc podporuje aj tancovanie karičky na Zemplínskych slávnostiach. Udejú sa  20. augusta v Michalovciach.

  Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za štyri roky dovedna ju odtancovalo dovedna vyše 3 000 ľudí. Spoločne vytvorili tri nové slovenské rekordy: V roku 2013 ju zatancovalo 965 ľudí v 105-tich kruhoch. O rok neskôr 444 ľudí  sa krútilo v obrovskom kolese.  V roku 2015 sa 584 účastníkov naraz objalo v takmer 60-tich kruhoch. Po  zápise do knihy Slovenských rekordov by včerajší mal byť štvrtým.

  Katarína Čániová, Communication House

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.