PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Vendelín
 • Rusadľe vo Vyšnej Slanej

  1. jún 2016 nebol len dňom detí, ale aj dňom, kedy sa priaznivci regionálneho folklóru stretli na ďalšom folklórnom 014večere organizovanom  Gemerským osvetovým strediskom v Rožňave. V Dome tradičnej kultúry Gemera postavila folklórna skupina Radzim z Vyšnej Slanej tradičný „máj“ – veľkú brezu ozdobenú farebnými stužkami a za spevu a tanca návštevníkom predstavila “Vyšnoslanské Rusadľe“.
  Pomenovanie„Rusadľe“ vychádza pravdepodobne z  pohanského sviatku  prechodu jari do leta, kedy v noci víly s priesvitnými telami, Rusalky, chodili po chotári, ľudí ktorých stretli do tanca volali a dávali im hádanky. A kto ich zvodom neodolal  alebo hádanku  neuhádol, toho Rusalky utopili, či inak skántrili, – povedala nám Dana Lacková z Gemerského osvetového strediska.  Na Gemeri predstavuje Rusalku mladá breza, očistená od spodných  konárov a kôry a ktorej zelený vrcholec je ozdobený farebnými stužkami. Spev a tanec okolo takto upravenej brezy  a jednotlivé farby na stužkách zabezpečovalinašim predkom ochranu pred zlými duchmi a dodávali im životnú silu a moc.
  Rusadľe, patriace do Turíčnych obyčajov na Slovensku, postupne zanikajú. Oživenie ich symboliky a krásy v živote našich miest a dedín, ktoré v poslednom období  s radosťou sledujeme,  je prísľubom toho, že zvykoslovné odkazy našich predkov  prežijú aj dnešný internetový svet.
  Podujatie Gemerského osvetového strediska v Rožňave bolo podporené z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.

  Dana Lacková, Gemerské osvetové stredisko

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 3,, priemer: 7,33 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.