PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Mojmír
 • Stavanie mája na Červenej skale

  Stavania mája na Červenej skale sa stalo už tradíciou. Vápencový monolit, na ktorom je máj postavený, má výšku 45 metrov. CERVENY KAMEN STAVANIE MAJA 2016 3Pamätníci hovoria, že je to už asi sto rokov, čo mládenci stavajú  máj pre všetky slobodné dievčatá v dedine.

  V piatok 29. apríla 2016  chlapci išli  s konským záprahom do lesa zrezať najkrajší – rovný strom, strom zrezali tradičnou pílou bruchaňa. Strom doviezli do obce na oddychovú zónu a zbavili ho kôry. Ženy a dievčatá doma piekli koláče a  cesnakové langoše, samozrejme, že pre chlapcov, no pohostili aj divákov.
  V sobotu 30. apríla 2016 na Červenej skale, šiesti mladí muži z našej dediny, stavali už pripravený a ozdobený máj. Pred samotným výstupom sa chlapci zhromaždili pred kaplnkou, ktorá je  vytesaná v Červenej skale so sochou Panny Márie, pomodlili sa svoju modlitbu, čo patrí tiež k starej tradícií, pribili kytku a vybrali sa na skalu. Zdobenie kyty – mladého stromčeka a stavanie mája na našej červenej sprevádzali členovia folklórnej skupiny Červeňan. Ich ľudové pesničky a hudbu bolo počuť  široko ďaleko. A nechýbalo ani hlasné povzbudzovanie hej rup! hej rup! hej rup!…lebo naša Červená skala je naozaj strmé vápencové bralo.
  Z tradície vyplýva, že v našej obci  Červený Kameň, má každá slobodná dievčina postavený máj. A predsa  tak to má byť!

  Text a fotografie: Mgr. Ľudmila Jancovková

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.