PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Podoby tradičného textilu ožívajú na Orave

  Od modrotlače k plátenníkom a súknu

  Oravské kultúre stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského kraja, zorganizovalo v dňoch 18. a 19. apríla sériu tvorivých dielní zameraných na výrobu modrotlače. Stretli sa s pozitívnou odozvou a vysokým záujmom. Tvorivé stretnutia lektoroval mladý výtvarník Matej Rabada, účastníci sa na nich zoznámili nielen s históriou, ale i technológiou tradičného spôsobu farbenia látok. Uskutočnili sa v priestoroch Základnej umeleckej školy I. Ballu v Dolnom Kubíne v Párnici, v dielni Mateja Rabadu.
  otvorenie vystavy modrotlac9
  Podoby modrotlače, technológiu výroby i predmety inšpirované touto pôvodnou technikou farbenia prináša i aktuálna výstava nainštalovaná vo výstavných priestoroch Oravského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne do 11. mája. Svoje umenie na nej prezentuje práve Matej Radaba. Mladý výtvarník z Dolného Kubína sa modrotlači a sieťotlači začal venovať už počas štúdia na Škole úžitkového výtvarníctva v Ružomberku, neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Svoje zručnosti stále rozvíja. Výrobu začal malou sériou metráže aj s vlastnými geometrickými a rastlinnými vzormi. Už niekoľko mesiacov pracuje vo svojej dielni v Párnici, kde tradičnými, najmä však súčasnými technológiami (sieťotlačou) vyrába modrotlačovú metráž rôznych vzorov. V súčasnosti je jediným zástupcom tohto  remesla na Slovensku, ktoré ho aj živí. Technológiu modrotlače prezentuje na tvorivých dielňach a svoju zručnosť na výstavách a prezentáciách na Slovensku i v zahraničí.

  Oravské kultúrne stredisko v tomto roku nie náhodou upriamilo svoju pozornosť v oblasti ľudovej umeleckej a remeselnej činnosti práve na textil. Jeho tradičné podoby i uplatnenie a premeny pôvodných foriem v súčasnosti. Ide najmä o ľudový odev, odevné súčasti a textil uplatňovaný v domácnosti. Veď Orava má dlhú a bohatú históriu spracovania látok z prírodných rastlinných i živočíšnych materiálov. Od dolnej Oravy – Párnice a Veličnej, známej tradíciou modrotlače, cez Malatinú s jej tkanými kobercami, až po bohatú a často i zabúdanú históriu plátenníctva a plátenníckych rodín najmä v Zubrohlave, Bobrove či dnes už zatopenej Slanici. Životné osudy mnohých plátenníckych rodín, ich húževnatosť i vynaliezavosť pri obchodovaní v celej Európe i za Stredozemným morom silne poznačili a obohatili kultúru severnej Oravy. Zaujímavá je i súčasnosť spracovania ovčej vlny do súkna, reprezentovaná dielňami Pavla Martáňa v Oravskom Bielom Potoku a Kataríny Turácovej v Rabčiciach.

  Ďalšími aktivitami Oravského kultúrneho strediska zameranými na prezentáciu textilu bude profilová výstava dielne Jochových zo Strážnice, ktorá má 110-ročnú históriu. V priestoroch strediska sa záujemci budú môcť od 13. 5. do 1.6.  zoznámiť s tradičnou technológiou modrotlače i súčasnými výrobkami dielne. Nadšenci z hornooravskej Zubrohlavy z Občianskeho združenia Zubor pripravujú 16. júla v obci prvý ročník Plátenníckych dní. Vychádzajúc z bohatej tradície plátenníctva sa pokúsia rekonštruovať spracovanie ľanu, súčasťou budú výstavy modrotlače a modrotlačových foriem, kultúrny program i odborný seminár. V obci Malatiná, známej tradíciou ručne tkaných slovenských kobercov, ožijú na výstave v rámci festivalu Bačovské dni 9. a 10. júla tradičné malatinské vzory. Súčasťou 41. Podroháčskych folklórnych slávnosti v Zuberci bude od 5. augusta v jednom z objektov Múzea oravskej dediny výstava modrotlače Mateja Rabadu a zbierok Oravského múzea, výroba modrotlače bude i prezentovaná na tvorivých dielňach. Významná časť programu Podroháčskych folklórnych slávností bude venovaná dvom kultúrnym fenoménom, zapísaných do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva, ktoré úzko súvisia práve s Oravou – a to modrotlači a slovenskej gajdošskej tradícií, ktorá bola v decembri 2015 zapísaná už i do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.
  Cieľom týchto aktivít je podľa riaditeľa Oravského kultúrneho strediska Miroslava Žabenského vyhľadávať a prezentovať, ale najmä zviditeľniť a propagovať nielen tradičné remeslá súvisiace s výrobou a spracovaním textilu a ľudového odevu (plátenníctvo, modrotlač, tkáčstvo, krajčírstvo, spracovanie ľanu či súkna), ale i šikovných výtvarníkov a výrobcov, ktorí, inšpirovaní tradíciou, prinášajú nové pohľady. Sú znateľné napríklad v uplatnení folklórnej ornamentiky v súčasnom odeve alebo v bytových doplnkoch z tradičných textilných materiálov.

   

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.