PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Ľubor
 • Všade dobre, na Orave najspevnejšie

  Oravské spievanky 2016

  Nebývalý záujem i kvalita súťažných vystúpení. I tak by sa dala jednou vetou charakterizovať tohtoročná súťaž oravského hudobného folklóru – Oravské spievanky. Martin Machajda (Large)Veď v 60-tich súťažných vystúpeniach sa vo viac ako štvorhodinovom súťažnom maratóne predstavilo viac ako 200 účinkujúcich. Stalo sa tak v piatok 18. 3. 2016 sa v Dome kultúry v Nižnej. Cieľom súťažnej prehliadky detských speváckych skupín, detských ľudových hudieb, sólistov spevákov a inštrumentalistov bolo najmä podporiť, prezentovať a rozvíjať záujem o tradičnú ľudovú kultúru u deti a mládeže. Porote nebolo čo závidieť, výkony mladých hudobníkov a spevákov Oravy boli na vysokej úrovni. Predsedom poroty bol Mgr. Rudolf Veselovský, členmi Mgr. Igor Littva, a Mgr. Leonard Vajdulák. Súťaž pripravilo Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v spolupráci s Obecným úradom v Nižnej. V kategórii detských speváckych skupín súťažilo 11 kolektívov. Priamy postup získali Studnička spod Babej Hory z Oravskej Polhory pod vedením Zuzany Machajdovej Goralček zo Suchej Hory pod vedením Daniely Chovančákovej a Goral z Hladovky pod vedením Kataríny Harmatovej. Návrh na postup získala detská spevácka skupina Roháčik zo Zuberca pod vedením Daniely Žuffovej. V kategórii detských ľudových hudieb súťažilo 10 kolektívov. Priamy postup získali Polhorská muzika z Oravskej Polhory pod vedením Zuzany Machajdovej, Goralská muzika z Hladovky pod vedením Ľubomíra Harmatu ml. a Detská ľudová hudba Trnkárik zo Žaškova. Návrh na postup porota udelila Detskej ľudovej hudbe Struna zo Zuberca pod vedením Petra Pilarčíka a Detskej ľudovej hudbe Ostrvka zo ZUŠ Nižná pod vedením Miroslava Štefana. V kategórii sólistov inštrumentalistov sa predstavilo 10 muzikantov. Priamy postup získali Adrián Matis z Oravskej Polhory hra na gajdách, Martin Machajda z Oravskej Polhory hra na gajdách a heligónke a Anton Nevedel v hre na píšťalke, všetci traja z Oravskej Polhory. Návrh na postup získali deti zo Sihelného  – gajdoš Matej Piták  a heligonkárka Eva Pindiaková. V kategórii sólisti Polhorská muzika (Large)speváci a spevácke duá sa odprezentovalo 29 súťažiacich, priamy postup získala Kristína Tropeková a Martin Machajda z Oravskej Polhory, Magdaléna Hutlasová a Zlatica Kubicová z Hladovky a Agáta Kováčiková  z Dolného Kubína. Návrh na postup porota udelila dvom speváčkam z Oravskej Polhory – Eve Skarlet Marlengovej a Renáte Plevjakovej  i speváčkam zo Suchej hory Veronike Jančovej a Žanete Šprlákovej. Krajské kolo súťaže sa uskutoční v nedeľu 24. 4. 2016 v Mestskom kultúrnom stredisku v Dolnom Kubíne. Tu sa okrem víťazov oravskej súťaže predstavia i postupujúci z regionálnych súťaží za Liptov, Turiec, Kysuce a severné Považie.

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 2,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.