PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Marcela
 • Jarné spevy a zvyky

  Zvyk vynášania Moreny, ktorú u nás na Gemeri Striga, Baba, Hana či Hejhana volali, DSC_0366sa neuchoval v každej dedine. Túto prastarú pohanskú obyčaj prostredníctvom Folklórnej  skupiny Gočovan predstavilo Gemerské osvetové stredisko v rámci folklórneho večera v programe  „U nás taká obyčaj“ 16.marca 2016 v  Dome tradičnej kultúry Gemera v Rožňave. V mrazivom počasí folkloristi privolávali jar Jozefovskými spevmi a magickými chodovodmi, posielajúc tak symbolický, ale jasný a rázny  odkaz prírode,  že zima sa má pobrať z našich polí a hôr,  lebo Vesna, bohyňa jari už nástojčivo klope na naše okná. Prostredníctvom sprievodného hovoreného slova diváci sa dozvedeli o rôznorodosti a bohatosti jarného zvykoslovia našich predkov,  o magických úkonoch pastierov, ktorí na Zelený štvrtok býka vyháňali, na Veľký piatok poklady hľadali a ako na Bielu sobotu gazdiné čarovnú šunku varili.

  Ďalším úspešným folklórnym večerom sa organizátori, účinkujúci, ale aj diváci uistili o tom, že nekonečná studnica piesní, tancov a zvykov našich predkov  je nielen zaujímavá, ale predovšetkým poučná a inšpirujúca aj pre súčasníkov.

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 9,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.