PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Betlehemstvo.

  LEDNICA ADVENT.KONCERT 2015 (19)Tento zvyk sa najviac uchováva na Podpoľaní, Malohonte a Horehroní. Detva, Korytarky, Hriňová, Detvianska Huta, Šoltýska, Kokava nad Rimavicou, Čierny Balog,Brezno, Lom nad Rimavicou, Drábsko.
  Betlehemské obchôdzky, alebo inak nazývané betlehské hry sú veľmi preferované v katolíckom prostredí a najmä v katolíckych obciach. Posolstvom tohto zvyku je zvestovanie narodenia Ježiša Krisra. Pastieri zvestujú, že sa narodil Kristus. Betlehemci začínajú už 24.12. po večeri. Niekedy betlehemci začínali už v poobedných hodinách.
  Betlehemci chodia až do Štefana. 26.12. Funkcia bola estetická, zábavná ale aj zárobková. Betlehemci si po sviatkoch rozdelia zarobené peniaze. Zvyknú dávať aj na kostol.
  Skúšať začínajú už skoro, začiatkom novembra.

  Betlehemské hry sú v súčasnosti, vďaka ochoty skupine ľudí, stále a pripomínajú nám Vianoce. Veď… bez návštevy betlehemcov si už niektorí nevieme ani vianočné sviatky predstaviť.
  Verme, že tieto tradície sa udržia ešte niekoľko rokov.

  Tomas Dom a Maťo Vreštiak

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 6,, priemer: 9,83 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.