PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Anabela
 • Slávnostné vyhodnotenie etnologickej súťaže Mjartanovo Sebedražie 2015

  Prievidza –  Hornonitrianska obec Sebedražie nachádzajúca sa na severozápadnom úpätí pohoria Vtáčnik je známa aj tým, že z nej pochádza nestor slovenskej národopisnej vedy – PhDr. Ján Mjartan, DrSc., ktorého mnohí odborníci považujú aj za prvého profesionálneho etnografa na Slovensku. Tento slávny rodák sa v rámci spoločenských disciplín zapísal ako vynikajúci bádateľ, autor množstva vedeckých prác, pedagóg a organizátor. Ján Mjartan sa vo všetkých svojich štúdiách snažil objasniť korene, vývin a zmeny ľudovej kultúry Slovenska. Základom jeho práce bol systematický a hĺbkový terénny výskum v rôznych témach duchovnej, materiálnej aj sociálnej kultúry.
  Súťaž v etnologickom bádaní s trojročnou periodicitou je spojená s jeho menom. Jej vyhlasovateľom a hlavným organizátorom je Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a spoluorganizátormi sú obec Sebedražie a Hornonitrianske múzeum v Prievidzi. V tomto roku sa konalo pod odbornou záštitou Katedry etnológie a mimoeurópskych štúdií filozofickej fakulty Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Ďalšou zastrešujúcou inštitúciou je už tradične Ústav etnológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave.
  Výskumná práca etnológa spočíva v kvalitnom terénnom výskume napr. prostredníctvom pozorovania, aktívneho vedenia rozhovorov a pod. Nemalou mierou sa opiera o historické a archívne pramene. Svoje práce mali možnosť prihlásiť záujemcovia z radov výskumníkov alebo skupín jednotlivcov, ktorí ich realizovali v oblasti etnologického výskumu napríklad pre potreby štúdia, kronikárstva, zberateľstva alebo prípravy populárno-náučného textu. Do tohtoročného kola sa prihlásilo celkovo 25 prác, z ktorých 3 boli vylúčené pre nesplnenie formálnych kritérií súťaže.

  V kultúrnom dome v Sebedraží sa dňa 9. 12. 2015 uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 4. ročníka celoslovenskej etnologickej súťaže Mjartanovo Sebedražie. Podujatie sa konalo s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Predsedníčka odbornej poroty z KETNO FF UCM v Trnave, Mgr. Silvia Letavajová, PhD., zhodnotila prácu súťažiacich a vyhlásila víťazov:
  Cenu Jána Mjartana (hlavná cena) získalo mesto Prievidza za publikáciu Prievidza monografia mesta od autora prof. PhDr. Jána Lukačku, CSc. a kolektívu – za najvyššiu úroveň vedeckého spracovania vlastivednej monografie mesta Prievidze, jeho dejín a kultúrno-spoločenských reálií.
  Cena starostu obce Sebedražie bola udelená autorom Jozefovi Lehockému, Petrovi Obuchovi a Jane Zákopčanovej za publikáciu Kraj medzi Nitrou a Váhom. Ľudové spevné, tanečné a hudobné tradície, piesne a tance – za systematický výskum a jeho komplexné spracovanie do odbornej publikácie, ktorá prináša ucelenú informáciu o charaktere hudobnej kultúry daného regiónu.
  Cenu riaditeľky Regionálneho kultúrneho centra v Prievidzi získal autor Richard Benech za publikáciu Ľudový odev Ilavskej kotliny – za dokumentáciu, rekonštrukciu zaniknutých javov lokálnej kultúry, za záchranný výskum prvkov tradičného ľudového odevu, za špecifický príspevok k ochrane javov nehmotného kultúrneho dedičstva lokalít.
  Cenu Hornonitrianskeho múzea v Prievidzi získali autori projektu Rekonštrukcia pálenia smoly Máčov – Amália Lomnická a Anton Blaho za sprístupňovanie, popularizáciu kultúrneho dedičstva širokej verejnosti.

  Nedávno sme sa dozvedeli z médií, že gajdy a gajdošská kultúra na Slovensku sa dostali na Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Nastala výnimočná prepojenosť, že práve na 4. ročníku slávnostného vyhodnotenia boli hosťami Juraj Dufek z Bojníc a gajdošská ľudová hudba z Oravskej Polhory. Juraj Dufek jednoznačne patrí k popredným výrobcom gájd a hráčom na ne nielen v rámci Slovenska, ale jeho majstrovstvo už nadobudlo európske rozmery.

  Projektom Mjartanovo Sebedražie vzdávame hold nielen významnému slovenskému etnológovi Dr. Jánovi Mjartanovi, ale aj všetkým, ktorí sa zaujímajú o našu kultúru, čo je  trvalá hodnota našej spoločnosti. Teší nás, že vyhotovujú záznamy o slovenskej kultúre aj pre budúce generácie, o čom svedčí množstvo prihlásených súťažných prác so zaujímavými témami. Je obdivuhodné, že nielen profesionálni, ale aj neprofesionálni nadšenci sa venujú etnologickým výskumom a vyzdvihujú tak etnológiu v praxi.

  Silvia Letavajová (KETNO FF UCM v Trnave) a Jana Hvojniková (RKC v Prievidzi)

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 1,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia ku "Slávnostné vyhodnotenie etnologickej súťaže Mjartanovo Sebedražie 2015" - príspevky: 0

  1. Andrej  16. mája 2014 at 11:24

   Dobry den, chcem Vam len povedat ze logo pouzite na propagaciu Vasej akcie je logom FS Jahodna z Kosic (nami vytvorene). Myslim, ze minimalne by bolo slusne, keby ste sa pred pouzitim obrazka informovali u jeho vlastnika, ci je mozne ho vyuzit pri Vasej prezentacii. Dakujem

   Odpovedať

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.