PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Dedinské páračky 2015

  V kultúrno-spoločenskej miestnosti obecného úradu v Nedožeroch-Brezanoch bolo v sobotu 28. 11. 2015 rušno. Mladé matičiarky z miestneho odboru Matice slovenskej pripravili podujatie Dedinské páračky.
  DSC_9810
  Vítaní boli všetci – nadšenci folklóru, milovníci tradícií a zvykov, zvedaví pozorovatelia, deti, mládež či seniori. Návštevníci prišli z dediny, z blízkeho, ale aj ďalekého okolia. K životu patrí i smrť a k smrti slzy. Návštevníci Dedinských páračiek v Nedožeroch-Brezanoch si pri vystúpení členov folklórneho súboru Košovan museli utierať slzy, lenže slzy smiechu. Programom Plačky všetkým dokázali, že ani smrť nemusí byť taká tragická, ako sa na prvý pohľad javí.

  Pri páraní peria a pri lúskaní orechov bola potrebná každá ochotná ruka a aby išla práca lepšie, návštevníkom hrali členovia ľudovej hudby folklórnej skupiny Lubená. Návštevníkom treba uznať, že staré domáce práce im nie sú cudzie – peria nadriapali za niekoľko džbánov a z pobitých orechov sa ušlo každému.DSC_9859 Šikovná mamka s dcérou predviedli zvedavým návštevníkom aj viazanie masteničiek z husacích bŕk.
  Za dobre odvedenú prácu dostali všetci oldomáš
  v podobe škvarkových pagáčov, domácej melencovej polievky a DSC_9898sladkých šišiek. A na oplátku za vynikajúcu váru muzikanti zahrali kuchárkam na želanie priamo v kuchyni.
  Vďaka za vydarenú akciu patrí nielen mladým matičiarkam a organizátorom, ale aj všetkým, ktorí sa podujatia zúčastnili a dokázali, že tradície a zvyky stále patria do súčasného života.

   

   

   

  FOTOGALÉRIA

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Zatiaľ nehlasoval nikto)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.