PORTÁL SLOVENSKÝCH FOLKLORISTOV ¤ FOLKLÓRNA TELEVÍZIA ¤ ZÁBAVA |
 • Radúz
 • Odišiel náš kamarát, redaktor Eugen Husár

  12188895_887090798027394_8870151687635227524_nEugen sa narodil 16. decembra 1950 v sobotu na obed keď zvonili kostolné zvony, čo symbolicky predznamenalo, že sa bude v živote zaoberať hudbou a piesňou. Ich hrou a spracovaním cez elektronické programy a pod.
  Jeho otec bol stolárom, hoci v mladosti chcel byť učiteľom – škoda, že neboli peniaze – v dospelom veku si však urobil hudobný kurz a hrával roky na organe v katolíckom kostole v Kosihovciach.
  Milujúca mamička Emília bola nielen mamou, ale aj dôverníčkou a poradkyňou.

  Ako dieťa navštevoval ZŠ v Kosihovciach, kde vznikla prvá Pionierska organizácia na Slovensku. Na škole mali hudbu. Eugena vybral pán riaditeľ ZUŠ podľa tvaru uší aby hral na kontrabase, keďže ešte nedočiahol na hmatník, nosil si so sebou malú stoličku.
  Za prvú výplatu si kúpil prvú gitaru.
  Spolu s kamarátmi si založili hudobnú skupinu Mladosť. Hrávali na svadbách dlhé roky, vtedy zložil pieseň,, Išiel Jano kravu kúpiť,” ktorá je považovaná za ľudovú, lebo si neuplatnil autorské práva.

  Patril medzi prvých absolventov Strednej elektrotechnickej školy v Lipníku nad Bečvou a elektrotechnika ho aj bavila. Zhotovil si v mladosti sám svoje prvé rádio, neskoršie opravoval čierno-biele televízory, doma opravil čo sa dalo aj vodovod, zapájal satelit…inštaloval programy do počítačov…
  Na ZŠ viedol elektrotechnický krúžok.

  Spravil si skúšky na prácu s elektrickým prúdom a pracoval aj v Atómovej elektrárni v Mochovciach, v Jaslovských Bohuniciach a určitý čas pracoval aj na Plynovode v Kapušanoch a tiež ako spojovací technik v radoch polície.
  Ako šofér z povolania najazdil milióny km bez nehody. Na SAD – Zvolen vozil na taxíku aj prominentných zákazníkov ako SilybaGrὅnerová, Václav Neckár a Marie Rotrová.

  Ako šofér autobusu na Sad Modrý Kameň a Lučenec si počínal veľmi zodpovedne a jeho hudobné ucho mu pomáhalo v tom, že ušetril najviac pohonných hmôt.
  Zložil inštruktorské skúšky a jeden čas chcel byť učiteľom autoškoly.

  Ozvučoval sv. omše v zasadačke OU vo V. Krtíši v čase opravy katolíckeho kostola a tiež v prípade väčších akcií – / Návšteva Fatimskej Panny Márie./ Hudobne spracoval vianočné piesne – naspieval a nahral ich na kazety a výťažok z predaja sme venovali na opravu kostola.

  Absolvoval odbornú školu v Brne a potom pôsobil ako príslušník verejnej bezpečnosti vo Vinici

  Jeho srdce bolo vždy zapálené za svoj Slovenský národ .
  / angažoval sa v stranách s národným programom/ ale uznával aj ostatné národy a národnosti – hovoril:

  „Každá mamička si ľúbi svoje dieťa rovnako – slovenská, maďarská , česká…“

  K tomu patrili aj jeho aktivity redaktora v internetovom rádiu Janko Hraško a neskôr  ako vedúceho redaktora vo  Folklorista.sk.
  Eugenko účinkoval v „Spevokole Krista Kráľa“ – pri katolíckom kostole vo V. Krtíši

  Eugenko mi pomáhal 18 rokov organizovať pre deti materských škôl spevácku súťaž „Zlatý slávik“ – vlastne to bol jeho nápad, aby taká súťaž vznikla.

  Tak ako sa narodil na obed, tak aj zomrel na obed /29.10.2015/ a hoci som ho celý čas držala za ruku a prihovárala sa mu a zažila som jeho odchod z tohto sveta, stále nemôžem uveriť, že už tu nie je. Púšťam si jeho piesne a je so mnou, stále cítim ako by sa mali otvoriť dvere a Eugenko vstúpi do miestnosti. V mojom srdci je stále živý a rozprávam sa s ním.

  manželka Anna

  Zatnite svoju valašku a ohodnoťte tento príspevok:

  1 valaška2 valašky3 valašky4 valašky5 valašiek6 valašiek7 valašiek8 valašiek9 valašiek10 valašiek (Hlasovalo 5,, priemer: 10,00 z možných 10)
  Loading...Loading...

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Prečítajte si tiež ďalšie podobné podobné články z tejto rubriky:

  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

  Diskusia k príspevku na Facebooku

  Diskusia k príspevku na stránke

  Vaša emailová adresa nebude zverejnená.

  Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.